נוח לנו לחשוב שהחתול החמוד שלנו הוא אותו גור חתלתול שאספנו לחיקנו לפני 15 שנים. אנחנו ממשיכים לפנות אליו בכינויים ילדותיים, בנימת קול מתיילדת, משתדלים לא לשים לב לשיער השיבה, לעייפות ולכבדות המצטברות ולכך שהזמן עושה את שלו. החתול שלנו הזדקן לנו מול העיניים ואנחנו לא רוצים לקבל את זה, ממש כשם שאנחנו בהכחשה לגבי הגיל שלנו עצמנו עם כל מיני אמירות סטייל 30 זה ה-20 החדש, ואפילו 40 זה ה-20 החדש.

כן בטח, אולי עם בוטוקס ותוספות שיער. ולא, זה לא התרגיל, אלא זה הגיל. כולנו מזדקנים, אנשים כחתולים. כמובן שהעלייה בתוחלת החיים נותנת את סממניה גם אצל חתולים ולא רק אצל אנשים – בעלי החיה מודעים יודעים, מעניקים טיפולים מונעים, מקפידים על היגיינה, לוקחים את החתול לווטרינר הטוב ביותר בעיר וכמובן, דואגים לתת לחתול שלהם אוכל לחתולים משופר לגיל השלישי.

למה החתול שלנו צריך אוכל לחתולים מבוגרים? מה רע באוכל הקודם שנתנו לו? ההסבר פשוט: חתול מבוגר הרבה פחות אקטיבי, המערכת הגופנית שלו מאבדת מחוסנה וגם היכולת להשתקם ממחלות היא מוגבלת ואיטית יותר. תוסיפו לזה מערכת חיסונית חלשה, דלקות בפרקים, בשיניים ובחניכיים, בלגנים במערכת העיכול, שומן גוף מיותר ופרווה פחות שופעת ברק.

מבחינת מטבוליזם, עוברים על הגוף כל מיני שינויים בחילוף החומרים של פחמימות וחומצות השומן וזה עלול להביא לסכרת או לעודף משקל. לכן חשוב מאוד להקפיד עם חתול מבוגר על תזונה מאוזנת מתאימה שנותנת את הדעת להמון שינויים שקורים בגוף החתול במקביל: שמירה על משקל מאוזן, בריאות המפרקים, מניעת דלקות שונות, חיזוק מערכת החיזוק והגנה על ניקיון הפה.

ניתן להתמודד נכון ובקלות יותר עם השינויים האלה אם נותנים לחתול אוכל מתאים שכולל בין היתר חלבון איכותי מן החי ברמות גבוהות וברמת נעכלות גבוהה. חייבים זאת מפני שהמסה השרירית צריכה חיזוק וכך גם מערכת החיסון. בנוסף לכך, השומן במזון צריך להיות ברמות נמוכות יותר כדי לעלות בקנה אחד עם צריכת האנרגיה הנמוכה של חתול פחות אקטיבי עם נטייה להשמנת יתר. במקביל, תוספת למזון של חומצות שומן מסוג GLA (הייצור שלו בגוף יורד עם השנים) תתרום לחוסן הגוף להתמגן אל מול דלקות ומחלות שונות.

מומלץ לבדוק האם האוכל לחתולים כולל פחמימות דוגמת שעורה ודורה שנותנות אנרגיה זמינה לגוף ומאזנות את רמת הסוכר בדם לאחר האכילה וכך מסייעות למטבוליזם טוב יותר. גם תוספת של L-קרניטין טובה מאוד לטובת שריפת שומנים ולמניעת סכרת אפשרית.

חשוב ביותר שהמזון יכלול נוגדי חימצון כדי לסלק את חומר הפסולת של התאים. ויטמין E, למשל, מאוד משפר את הפעילות של תאי הלבנים שהם קריטיים למערכת חיסון בריאה.

אגב, ממתי חתול הופך למבוגר? זאת שאלה שיש כל מיני תשובות לגביה, אבל בגדול רובן מכוונות אל השליש או הרבע האחרון של חיי החתול, כלומר שחתול בית ייחשב למבוגר החל מגיל 7. למרבה הבאסה, המדינה לא מעניקה לו הטבות גמלאי כמו לבני אדם.

תגובות

הוספת תגובה חדשה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.