Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אילוף תוכים

אילוף תוכים נראה לרוב כתהליך בלתי אפשרי אבל חשוב לזכור כי תוכים הן בין החיות החכמות ביותר בטבע. ניתן ללמד תוכים לעשות טריקים ותעלולים שמישהו שיראה אותם מהצד יתקשה להאמין.
במופעי תוכים אנו יכולים לראות תוכים זורקים כדור לסל, רוכבים על אופניים, שרים ורוקדים.

אילוף תוכים הינו תהליך איטי המתבצע במספר שלבים ודורש סבלנות. תחילה, אצל תוכי ראשית יש לרכוש את אמונו וליצור יחסי גומלין חיוביים אשר יקלו עלינו בהמשך אילופו וטיפולו.

תוכים הם מבין החיות החכמות בטבע. הם בעלי מיתרי קול ולשון מפותחים והתנהגותם הטבעית היא חקיינות ולכן טבעי שילמדו לחקות את האדם ואף ידברו כמוהו. בנוסף לכך ניתן ללמד את התוכים לעשות תרגילים שונים.

אילוף תוכי מתחלק למספר שלבים כאשר השלב הראשון הינו אילוף מבחינה חברותית, כלומר להפוך אותו מחיה פראית לחיה בעלת אופי נעים ורגוע.

כדי להבין איך מצליחים מאלפי התוכים לגרום להם לבצע את כל הפעולות המשעשעות ולהרוויח לא מעט כסף עלינו להבין כי לאילוף ישנן שתי פנים: אילוף חברתי ואילוף לשעשוע.

אילוף חברתי

אילוף חברתי משמעו אילוף החיה כך שלא תהיה חיה אגרסיבית או פראית וניתן יהיה להתייחס אליה בדומה לאדם ולהתנהל מולה כחבר ולא כבעלים.
אילוף לשעשוע פועל על מנגנן תגמול של החיה בפרטים או ליטופים.

לפני שנתחיל באילוף התוכי באילוף שעשוע חשוב מאד לאלף אותו תחילה באילוף חברתי על מנת למנוע מצבים לא נעימים או לבזבז זמן רב בניסיון להשתלט על תוכי אגרסיבי ולא ממושמע.

סביבת עבודה לאילוף

יש ליצור סביבה שאינה מלחיצה ואינה מסוכנת לתוכי על ידי הרחקת חפצים חדים, הוצאת חפצים מסיחי דעת כגון רדיו או טלוויזיה, שמירה על תאורה טובה בחדר והגפת וילונות וסגירת חלונות על מנת למנוע ניסיון בריחה של התוכי אשר יכול להסתיים בפגיעתו בחלון הזכוכית, דבר אשר עלול להוביל גם למוות.

יצירת אמון אצל תוכי

הקפידו על יצירת אמון ביניכם לבין התוכים שלכם על מנת להפוך לחברים תחילה. שחררו אותם מהכלוב מידי פעם והשקיעו במגע בהם. יתכן ובדרך התוכי יתרגז מספר פעמים אך זהו מצב טבעי שיחלוף על הזמן .לאחר שתצרו חברות עם התוכי שלכם מומלץ לעבור שלב ולהתחיל לשלב פקודות בחיי היום יום של התוכי.

מדריך אילוף תוכים בסיסי

לאחר שיצרנו את הסביבה המתאימה ניתן להתחיל את יצירת הקשר והמגע עם התוכי.
תחילה מכניסים את היד לכלוב. בשלב זה התוכי עלול להיבהל, להתרוצץ ולצייץ בחוזקה. אך, לאחר זמן מה הוא יתרגל לנוכחות החדשה ויתעלם ממנה. כעת, יש להמתין עד שהתוכי יגלה עניין ואז ניתן לנסות ולקרב את היד אל התוכי. ניתן לזרז את התהליך על ידי שימוש במזון והאכלת התוכי מכף היד. במידה והתוכי נבהל יש לחזור על פעולות אלו עד אשר הוא יתרגל ותיווצר קירבה של ממש.

לאחר רכישת האמון הראשונית להושיט את האצבע המצביעה תוך כדי אמירת המילה “עלה” ודחיפת חזה התוכי בעדינות כלפי מעלה. התוכי מצידו יעלה על האצבע. כעת מחזירים את התוכי למקומו תוך כדי אמירת המילה “רד”. יש לחזור על הפעולה פעמים רבות עד אשר יורגש אמון מלא.

חשוב לציין שבכל שלב ניתן להשתמש במזון על מנת לזרז את התהליך או לצ’פר את התוכי על פעולה נכונה.

לאחר שהתוכי למד לעלות ולרדת מכף היד יש להרים אותו ולקרב אותו אל פתח הכלוב. התוכי עלול לחשוש מיציאת מפתח הכלוב המוכר והבטוח ולכן פעולה זו עלולה לקחת זמן רב. לאחר שהתוכי הוצא מהכלוב יש להכניסו חזרה ולהחזירו למקום עליו ישב קודם לכן. יש לחזור על פעולה זו מספר רב של פעמים כשאר בכל פעם יש ליצור מרחק רב יותר בין התוכי לכלוב.

לאחר מספר שבועות של חזרה על הפעולות ייווצר קשר אישי עם התוכי וניתן יהיה להוציאו מהכלוב בקלות בכל עת. יש להקפיד שהאימון יהיה רצוף ולאחריו יש לשחק עם התוכי לפחות פעם ביום למשך מספר דקות. כאשר התוכי ינסה לברוח ויתעופף ברחבי החדר יש לגשת אליו בעדינות תוך דיבור שקט ולהמתין עד שיסכים לעלות על כף היד, אין צורך לרדוף אחריו או לנסות לתפוס אותו בכוח.

תגמול תוכי לפי פעולה

בשלב הראשון הקפידו לעבור בשיטת הפקודות ולתגמל את התוכי בכל פעם שביצע את מה שרציתם. אל תכעסו עליו או תפגעו בו במידה ולא ביצעת זאת. רק התמדה לאורך זמן ושמירה על האמון בינכם יובילו אתכם לתוצאות טובות כמו שראיתם במופע התוכים. אימון דורש זמן וכדי לבצע טריקים שנראים לך כבלתי יאומנו נדרש לרוב שישה חודשי אימונים כאשר בכל יום מוקצות כחמש עשרה דקות לביצוע התרגיל.

לימוד תוכי לביצוע תרגילים ופעולות שונות

השלב השני בתהליך של אילוף תוכי הינו אילוף ולימוד תוכי לביצוע תרגילים ופעולות שונות בתמורה לפרסים כגון ליטוף או חטיפים אשר לא מצויים בתפריט היום יומי. תגמול בצורת חטיף צריך לכלול מזון שאינו נכלל בתזונה הרגילה של התוכי על מנת ליצור התלהבות מהפרס. ישנו מגוון רחב של פעולות ותרגילים אשר ניתן ללמד את התוכי – החל מתרגילים פשוטים כגון “נשיקה” והושטת רגל ועד ביצוע פעולות דיבור והשמעת קולות.

חינוך תוכי לעשות את תרגיל “הנשיקה”

לימוד תרגיל הנשיקה הוא הקל והפשוט ביותר מבין התרגילים מכיוון שיש לתוכי נטייה טבעית לקרב את מקורו אל פיו של המגדל. ניתן ללוות את התרגיל בפקודה כגון “נשיקה” או “תן נשיקה”.

יש להתקרב אל התוכי, להשמיע קול נשיקה ולנשק אותו על המקור. יש לחזור על פעולה זו מספר רב של פעמים, תוך זמן קצר התוכי ילמד תרגיל זה, ישתף פעולה ואף יזום זאת בעצמו.

לימוד תוכי לדבר

לימוד תוכי לדבר הינו ארוך ולעיתים דורש סבלנות רבה. יש לערוך את שיעור הדיבור במקום שקט בו לא יהיו גורמים מפריעים ומסיחי דעת. חשוב מאוד להרבות ולדבר אל התוכי.
ככל שנדבר איתו יותר כך הוא ילמד מהר יותר. בתחילה מומלץ ללמד את התוכי מילים קצרות ובעלות הבהרה אחת כגון ביי, רד ,בוא ,לך וכדומה.

השתמשו במילים פשוטות וקלות בהתחלה. תפוס הם מילים שקל לתוכי לשמור את הצליל שלהן בזיכרון ולפעול על פי הן ברגע שהוא שומע אותן בשנית.
בהתחלה דברו אליהם כתינוקות ולאט לאט העלו את השפה והרמה. חשוב שהתוכי יבין את כוונתכם וכי אתם תתמידו בדרך שבה הוא הצליח להבינכם.
מצאו את עמק השווה בינכם לבין החיה. מקום שבו אתם מכבדים אותה והיא בתמורה מבצעת את מבוקשכם.

יש לחזור על המילים בטון דיבור ברור ואחיד. היכולת ללמוד מילים חדשות תשתפר עם הזמן במידה ניכרת.
כאשר התוכי יגיד מילה כלשהי יש להניח שהוא יודע את משמעותה ולהגיב בהתאם, לדוגמא כאשר התוכי יאמר את המילה “בוא” יש לגשת אליו.
ניתן בתחילת האילוף לדיבור לתת לתוכי לשמוע הקלטות אותן ניתן לבצע בדיסק או ישירות מהמחשב ככה שייחשף למילים ויוכל לחקות אותן גם כאשר אתם לא בסביבה.

מומלץ תמיד לצ’פר תוכי בליטוף או חטיפים כאשר הוא עושה דברים בצורה נכונה ככה יבין שמה שעשה נכון.

למידע מפורט קראו גם כתבות: תוכי דררהתוכי קקדותוכי סנגל

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן