Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אלמנות שחורות

אלמנה שחורה (Black Widow) המכונה “אלמנה שחורה ים תיכוני” הוא מין של עכביש הידוע בשל הרעל העצבי המסוכן שלו. אך מקרי מוות בשל נשיכה של אלמנות שחורות הינם נדירים למדי. צבעה של נקבת האלמנה השחורה הנפוצה באזור הים התיכון הוא שחור בוהק עם שלושה עשר כתמים אדומים על גבה. צבעו של הזכר הוא שחור בעל כתמים בצבע קרם.

קיימים שלושים ושניים מינים של עכבישים מסוג אלמנות שחורות  (Latrodectus tredecimguttatus) הנפוצים בכל היבשות מלבד אנטרקטיקה, מתוכם שישה מינים הנפוצים בישראל. כאשר האלמנה השחורה הים תיכונית היא המסוכנת והארסית ביותר. את עכביש האלמנה השחורה ניתן למצוא בעיקר בשטחה הדרומי של מדינת ישראל ואזור בקעת הירדן באזור מוצל לרוב תחת אבנים ובבסיסי צמחים בהם טוותה האלמנה השחורה רשת דביקה של קורים. ברגע שנלכד טרף ברשת, יוצאת האלמנה ממחבואה ומשתקת אותו בארסה.

שיתוק הטרף לוקח כעשר דקות, בהם אוחזת האלמנה השחורה בטרף בכוח וטווה קורים סביבו, לאחר שהטרף שותק נסוגה האלמנה השחורה אל תוך אוהל המחבוא שלה ביחד עם הטרף עד שתסיים לאכול.

תוחלת החיים של נקבת עכביש האלמנה השחורה היא כשלוש שנים בעוד הזכר חי כשישה חודשים בלבד. אורך גופה של נקבת האלמנה השחורה נע בין עשר לעשרים מילימטרים ואילו אורך גופו של הזכר מגיע רק עד לחמישה מילימטרים.

האלמנה השחורה טורפת לרוב חרקים הקטנים ממנה כגון; חיפושיות, טחביות וזחלים קטנים. אך נצפו מקרים בהם טרפה האלמנה גם עקרבים צהובים וחרקים אשר גודלם עולה על מימדיה.

מאחר והזכר קטן מימדים קורה לעיתים שהנקבה טורפת גם אותו ו”מתאלמנת” מכן נובע שמה העברי “אלמנה”.

הארס של עכביש האלמנה השחורה הים תיכונית הוא רעיל ביותר ביחס לשאר העכבישים מסוג האלמנה השחורה וגורם לשחרור מוגבר של חומר הנקרא אצטילכולין היוצר התכווצות ממושכת של השריר באזור הנשיכה. כתוצאה מהתכווצות השריר נגרמים לקורבן כאבים קשים. כמו כן קיים סיכון בירידת טמפרטורת הגוף. לרוב, הכאבים כתוצאה מהנשיכה נמשכים בין יממה לשלושה ימים.

על אף שנשיכת האלמנה השחורה לרוב איננה קטלנית, תינוקות, קשישים ואנשים הסובלים מבעיות לב נמצאים בסיכון גבוה לפגיעה ממשית מהארס.

רביית אלמנות שחורות

רביית אלמנות שחורות מתבצעת במהלך חודשי הקיץ. נקבת האלמנה השחורה נושאת בתוכה כ-4 עד 5 שקי ביציות אשר בכל אחד מהשקים הללו ישנם כ-50 ביצים. הזכר אורג מטווה קטן עליו הוא מפריש טיפת זרע מפתח המין שלו הנמצא באזור הבטן. לאחר מכן הוא סוג טיפה זו באמצעות שלפוחית הנמצאת ברגליו. כשאר מגיע הזכר אל הנקבה הוא מפריש את טיפת הזרע אל תוך גוף הנקבה שם הוא נשמר.

הפריית הביצים מתרחשת רק בעת הטלתן. לצורך ההטלה אורגת הנקבה מטווה מיוחד המכונה “פקעת ביצים”, זוהי פקעת גמישה ארוגה בקורים צפופים ודפנותיה נראות כעשויות כקלף נייר חזק שנועד להגן על הביצים.

בקיעת הביצים מתרחשת כעשרה ימים לאחר הטלתן ומשם ממשיכים את העכבישים את התפתחותם באופן עצמי וללא ליווי אמם. חשוב לציין שרק כמחצית מהצאצאים שבקעו שורדים ומגיעים לבגרות עקב קניבליזם.

גידול אלמנה שחורה

גידול אלמנה שחורה כחיית מחמד בבית אינו מומלץ ואף איננו חוקי במדינות רבות עקב הסכנה שבנשיכת האלמנה השחורה.

מאמרים נוספים לקריאה:
עכבישים

 

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן