Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

אלמנות שחורות

אלמנה שחורה (Black Widow) המכונה “אלמנה שחורה ים תיכוני” הוא מין של עכביש הידוע בשל הרעל העצבי המסוכן שלו. אך מקרי מוות בשל נשיכה של אלמנות שחורות הינם נדירים למדי. צבעה של נקבת האלמנה השחורה הנפוצה באזור הים התיכון הוא שחור בוהק עם שלושה עשר כתמים אדומים על גבה. צבעו של הזכר הוא שחור בעל כתמים בצבע קרם.

קיימים שלושים ושניים מינים של עכבישים מסוג אלמנות שחורות  (Latrodectus tredecimguttatus) הנפוצים בכל היבשות מלבד אנטרקטיקה, מתוכם שישה מינים הנפוצים בישראל. כאשר האלמנה השחורה הים תיכונית היא המסוכנת והארסית ביותר. את עכביש האלמנה השחורה ניתן למצוא בעיקר בשטחה הדרומי של מדינת ישראל ואזור בקעת הירדן באזור מוצל לרוב תחת אבנים ובבסיסי צמחים בהם טוותה האלמנה השחורה רשת דביקה של קורים. ברגע שנלכד טרף ברשת, יוצאת האלמנה ממחבואה ומשתקת אותו בארסה.

שיתוק הטרף לוקח כעשר דקות, בהם אוחזת האלמנה השחורה בטרף בכוח וטווה קורים סביבו, לאחר שהטרף שותק נסוגה האלמנה השחורה אל תוך אוהל המחבוא שלה ביחד עם הטרף עד שתסיים לאכול.

תוחלת החיים של נקבת עכביש האלמנה השחורה היא כשלוש שנים בעוד הזכר חי כשישה חודשים בלבד. אורך גופה של נקבת האלמנה השחורה נע בין עשר לעשרים מילימטרים ואילו אורך גופו של הזכר מגיע רק עד לחמישה מילימטרים.

האלמנה השחורה טורפת לרוב חרקים הקטנים ממנה כגון; חיפושיות, טחביות וזחלים קטנים. אך נצפו מקרים בהם טרפה האלמנה גם עקרבים צהובים וחרקים אשר גודלם עולה על מימדיה.

מאחר והזכר קטן מימדים קורה לעיתים שהנקבה טורפת גם אותו ו”מתאלמנת” מכן נובע שמה העברי “אלמנה”.

הארס של עכביש האלמנה השחורה הים תיכונית הוא רעיל ביותר ביחס לשאר העכבישים מסוג האלמנה השחורה וגורם לשחרור מוגבר של חומר הנקרא אצטילכולין היוצר התכווצות ממושכת של השריר באזור הנשיכה. כתוצאה מהתכווצות השריר נגרמים לקורבן כאבים קשים. כמו כן קיים סיכון בירידת טמפרטורת הגוף. לרוב, הכאבים כתוצאה מהנשיכה נמשכים בין יממה לשלושה ימים.

על אף שנשיכת האלמנה השחורה לרוב איננה קטלנית, תינוקות, קשישים ואנשים הסובלים מבעיות לב נמצאים בסיכון גבוה לפגיעה ממשית מהארס.

רביית אלמנות שחורות

רביית אלמנות שחורות מתבצעת במהלך חודשי הקיץ. נקבת האלמנה השחורה נושאת בתוכה כ-4 עד 5 שקי ביציות אשר בכל אחד מהשקים הללו ישנם כ-50 ביצים. הזכר אורג מטווה קטן עליו הוא מפריש טיפת זרע מפתח המין שלו הנמצא באזור הבטן. לאחר מכן הוא סוג טיפה זו באמצעות שלפוחית הנמצאת ברגליו. כשאר מגיע הזכר אל הנקבה הוא מפריש את טיפת הזרע אל תוך גוף הנקבה שם הוא נשמר.

הפריית הביצים מתרחשת רק בעת הטלתן. לצורך ההטלה אורגת הנקבה מטווה מיוחד המכונה “פקעת ביצים”, זוהי פקעת גמישה ארוגה בקורים צפופים ודפנותיה נראות כעשויות כקלף נייר חזק שנועד להגן על הביצים.

בקיעת הביצים מתרחשת כעשרה ימים לאחר הטלתן ומשם ממשיכים את העכבישים את התפתחותם באופן עצמי וללא ליווי אמם. חשוב לציין שרק כמחצית מהצאצאים שבקעו שורדים ומגיעים לבגרות עקב קניבליזם.

גידול אלמנה שחורה

גידול אלמנה שחורה כחיית מחמד בבית אינו מומלץ ואף איננו חוקי במדינות רבות עקב הסכנה שבנשיכת האלמנה השחורה.

מאמרים נוספים לקריאה:
עכבישים

 

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה צב רך

צב רך – מה זה?

צב רך צב רך (trionyx triunguis) הוא זוחל במשפחת הצבים מסדרת הצבים הרכים אשר נפוץ ביבשת אפריקה ובאגן הים התיכון וכולל את מדינת ישראל. בשונה

קרפדה

קרפדה – כל מה שרציתם לדעת

קרפדה קרפדה או קרפדות הוא למעשה כינוי לקבוצת דו חיים מסדרת חסרי הזנב אשר כולל בתוכה כמה וכמה משפחות שונות. רבים נוטים להתבלבל בין קרפדות

מאמר על חיות

מאמר חיות – כל החיות במקום אחד

נחש קוברה מאמר חיות מכיל בתוכו מגוון רחב של בעלי חיים. אנו מזמינים אתכם לקרוא את כולו. ישנם כמה וכמה סוגי נחשים הנקראים נחשי קוברה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן