גוף חימום לאקווריום

גוף חימום לאקווריום

טמפרטורה היא אחד מהפרמטרים המשפיעים ביותר על תוחלת ואיכות החיים של דגים בגידול בטבע או בשבי.
מפרסם: יוגב
תאריך: 17 דצמ' 2012

טמפרטורה היא אחד מהפרמטרים המשפיעים ביותר על תוחלת ואיכות החיים של דגים בגידול בטבע או בשבי.
טמ"פ משפיעה באופן ישיר על יכולת של החמצן להיקשר למים, ככל שהטמפרטורה עולה כך פחות ופחות חמצן נקשר למים והדגים בבית הגידול מתקשים לנשום.

מלבד יכולת קשירת החמצן לטמפרטורה השפעה גם על קצב חילוף החומרים של הדגים. ככל שהטמפרטורה יורדת כך קצב חילוף החומרים בגופם של הדגים יורד והם מתפקדים פחות.
לכן, חשוב לשמור על טווח טמפרטורה קבועה באקווריום בו רמת קשירת החמצן מספקת לסוג וכמות הדגים בבית הגדול ובמקביל קצב חילוף החומרים של הדגים מספק.

גוף חימום לאקווריום

היות ולטמפרטורה ישנה השפעה חזקה כל כך על איכות חייהם של הדגים עלינו לשמור על טמפרטורה קבועה באקווריום כל העת. כדי לשמור על טמפרטורת מים באקווריום נשתמש בגוף חימום ייעודי לאקווריום אשר כולל למעשה תרמוסטט וגוף חימום. כאשר טמפרטורת המים יורדת מתחת לטמפרטורה שהוגדרה יופעל גוף החימום עד לשלב בו טמפרטורת המים תעלה חזרה לטווח הנכון.

בחירת גוף חימום מתאים על פי גודל האקווריום

היות וגוף החימום צריך לחמם את כל כמות המים הקיימת באקווריום כדי לשמור על בית גידול מאוזן יש להתאים את הספקו של גוף החימום לגודלו של האקווריום. לאקווריום קטן יחסית של שבעים עד מאה ליטרים נבחר בגוף חימום בעל הספק של מאה וואט, לאקווריום בגודל בינוני של של בין מאה ליטר למאתיים חמישים ליטר עלינו לבחור בגוף חימום גדול יותר בהספק של כמאתיים וואט ולאקווריום גדול של כשלוש מאות ליטרים יידרש לנו גוף חימום עוצמתי בעוצמה של שלוש מאות וואט.

מיקום גוף החימום באקווריום

חשוב מאד למקם את כל גוף החימום מתחת לקו המים באקווריום ורק לאחר מכן לחברו לחשמל אחרת גוף החימום עלול להישרף.
באקווריום קיים התאיידות טבעית של המים ולכן קו המים משתנה מעת לעת – יש לשנות את מיקומו של גוף החימום באקווריום אל מתחת לקו המים או להוסיף מים עד לגובה הנדרש . את גוף החימום מומלץ למקם ליד יציאת המים החוזרת מהפילטר.

תפעול גוף החימום באקווריום

במרבית גופי החימום קביעת הטמפרטורה הרצויה שבה יופעל גוף החימום באקווריום תתבצע על ידי סיבוב מדיד קטן בחלקו העליון.
לאחר סיבובו של המדים תופיע הטמפרטורה בחלונית קטנה. כדי לספק חיווי על פעילותו של גוף החימום קיימת מנורה קטנה אשר נדלקת כאשר גוף החימום פועל ומחמם את המים.
אין צורך לדאוג אם גוף החימום אינו פועל כל העת פשוט משום שמשמעות הדבר היא שטמפרטורת המים אינה נמוכה מהטמפרטורה שהוגדרה.

כדי לספק בקרה נוספת על פעילותו של גוף החימום מומלץ להשתמש במד טמפרטורה. ניתן למצוא מדי טמפרטורה כמדבקה או כמדחום זכוכית.
השתמשו במדחום על מנת לוודא כי טמפרטורת המים נשמרת בטווח המתאים לאוכלוסיית הדגים שלכם באקווריום וודאו כל העת כי לא קיימת בו בעיה חשמלית כלשהי אשר יכולה להעביר זרם חשמלי במים ולהוביל להרג של אוכלוסיית הדגים באופן חלקי או מלא