חצץ לאקווריום

חצץ לאקווריום

כאשר אנו עומדים בפני פתיחה של אקווריום חדש יהיה עלינו להקדיש תשומת לב לשאלה באיזה מצע להשתמש.
מפרסם: יוגב
תאריך: 09 יוני 2013

כאשר אנו עומדים בפני פתיחה של אקווריום חדש יהיה עלינו להקדיש תשומת לב לשאלה באיזה מצע להשתמש. נוכל כמובן לבחור בין חול, חצץ או חלוקי נחל אך מן הראוי לציין כי אין חובה להשתמש במצע כלשהו באקווריום ולמעשה המצע אינו משפיע על הדגים כלל. דוגמא טובה לכך ניתן לראות בחנויות החיות בהם הדגים חיים במיכל זכוכית ללא שום מצא והם שורדים בתנאים אילו זמן רב.

מלבד תפקידו העיצובי של החצץ באקווריום מצע שמתוחזק באופן ראוי מועיל מאד למערכת הביולוגית באקווריום לרבות בעלי החיים שבה היות והוא שומר על הבקטריות השונות הדרושות לאיזון מימי האקווריום. מלבד יתרון זה חצץ לאקווריום מונע פגיעה בזכוכית במידה ונבחר להניח סלעים או גזעים על הקרקעית ומשעשע סוג של משחק ומקום מסתור לדגים אשר לעיתים ימצאו בו מקום מסתור ויתחברו בו.

כמות אבני חצץ באקווריום

כדי לבחור בסוג החצץ ולהעריך את הכמות הנדרשת עלינו להעריך תחילה איזה סוג אקווריום אנחנו מעוניינים להקים. במידה ואנו בוחרים להקים אקווריום בו יאוכלסו דגים גדולים יחסית נבחר בחצץ עבה וכמות קטנה יחסית. הסיבה לכך היא שדגים אילו נוטים ליצור מבנים שונים מהחצץ ולמעשה יגמרו למצב של עכירות רבה במים במידה ונבחר להשתמש בחול קוורץ דק.

אם אנחנו בוחרים להקים אקווריום בו ישוכנו דגים ציקלידים חשוב לקחת בחשבון כי דגים אלו נוברים בחצץ וישנעו אותו ממקום למקום ולעיתים אף יחשפו את קרקעית האקווריום כדי לפנות מקום לביצים אותם יצרו להטיל. במקרים מסוג זה צריך להעמיס כמות גדולה יותר של חצץ וחשוב להשתמש בחצץ דק יחסית על מנת לאפשר לדגים לבצע את הפעולות הטבעיות שלהם. ניתן להשתמש בחצץ בגריסה גסה יותר אך חשוב לוודא כי הדגים מצליחים להניע אותו. לא מומלץ להעמיס בחצץ לאקווריום כדי למנוע מצב של התפתחות פטריה ברווחים הקטנים בין החצץ.

במידה ואינם בוחרים בסוג אקווריום ספציפי ומעוניינים לשלב סוגי דגים שונים ממשפחות שונות מומלץ להשתמש בחצץ בגובה של עד שלושה מילימטרים וניתן להשתמש בחצץ דק אך גם חצץ מעט עבה יותר יכול להתאים – תלוי בגודל הדגים שבחרתם לשלב באקווריום. מומלץ להשתמש בחצץ מעוגל ככל שניתן על מנת להימנע מפציעות של הדגים כאשר אלו ינסו להתחפר על מנת להתגונן.

אקווריום צמחיה ללא חצץ

במידה ובחרתם להקים אקווריום צמחיה תוכלו לוותר לחלוטין על שימוש בחצץ ולהשתמש בסוגי אדמה שונים כמו אדמת חמרה או לטריט אך ניתן גם להשתמש בחצץ קוורץ או חוץ קוורץ. במקרים אלו שימוש בחצץ או חול לא יספקו לצמחים שום יתרון ולמעשה נשתמש בהם רק כדי להחזיק את הצמחים במקום. במרבית המקרים נבחר לערבב חצץ עם סוג אדמה כלשהו כדי ליצור מצע מזין ויציב.

בית גידול נוסף לדגים הוא כמובן בריכות דגי נוי בהם מגודלים הדגים באופן הדומה למיכל הזכוכית בהם משוכנים הדגים בחנויות החיות השונות . בבריכות דגי נוי לא משולב מצע מפאת עומק המים ואנו לא נבחין בו כלל גם אם אכן ישולב כזה. גם צמחי המים המשולבים בבריכת דגי הנוי אינה דורשים מצע יציב ולמעשה גדלים על המים כאשר השורשים שלהם תלויים במים והצמח עצמו נמצא מעל למים.