Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

גידול יונים

קיימות עדויות כי בעולם העתיד גידול יונים היה ענף כלכלי משגשג בו עסקו רבים. מתוארים מתקני גידול יונים בשם קולומבריום שחלקם נמצאו במדבר יהודה. בנוסף נרשמו עדויות של שימוש בשובחי יונים. בנוסף, נעשה שימוש נרחב ביונים בחקלאות ותעשיית הבשר המיועד למאכל בעת הקדומה.

בהמשך, פיתח האדם את מה שמכונה כיום יונת דואר הודות לעובדה כי כל היונים מצטיינות בנאמנות לשובך ובחוש התמצאות המאפשר להן לחזור אליו ממקומות מרוחקים או מסביבה לא מוכרת. אצל יונת הדואר פותחה תכונה זו על יד ברירה מכוונת במשך דורות ועל ידי אימונים רבים וממושכים.

היונה הראשונה בויתה לפני כחמשת אלפים ושנה ומקורה ביונת הסלע. כיום, קיימות מספר קבוצות של יונים בינהן; יונים לתצוגה , יוני מירוץ ויונים למאכל.

תנאי גידול ליונים

תנאי גידול היונים אינם משתנים בין סוגי יונים שונים וחשוב לדאוג כי מרחב המחיה של היונים יהיה גדול. ניתן לבחור באפשרות של גידול פתוח או גידול בכלוב על פי בחירת הלקוח.
במידה ובחרתם בגידול בכלוב מומלץ לחלק על הכלוב לשלוש באופן תיאורתי כאשר בשלישו העליון יש להוסיף תאי קינון ומנוחה לציפורים.

לרוב, נבחר בשיטה זו כאשר מדובר ביונים למאכל אשר כושר התעופה שלהם נמוך יחסית.
אפשרות נוספת היא גידול באוויר הפתוח המעודדת את היונים לעוף ולחזור אל השובך הממומקם באזור הגידול ומאפשר להם לקנן ולנוח ללא שום דאגה.
בשיטה זו לרוב יגודלו יונים אשר מטרתן היא לתעופה חופשית או תעופה במירוץ.

תזונת היונים

תזונת היונים מתבססת על גרעינים וזרעים בדומה מאוד למזון לציפורים. היות והיונה אוכלת לרוב זרעים או גרעינים שלמים מומלץ לספק לה גם תערובות אבנים קטנות אותן תאכל היונה בשילוב עם המזון המוכר. שילוב האבנים בתהליך העיכול. במידה ובחרתם בגידול בכלוב והיונים אינן עפות בטבע חשוב לספק להם מינרלים שונים וניתן לראות אותם כיום כבלוק אתו ניתן לחתוך . במידה ומדובר ביונים אשר עפות באופן חופשי אין צורך לדאוג להן לוויטמינים והם ישיגו אותם באופן עצמאי מהסביבה הפתוחה.

תהליך הרבייה

תהליך הרבייה אצל היונים מתבצע לרוב אחת לחודשיים ומכיוון שהיונים הינם מונוגמיות, כלומר חיות עם בן זוג אחד לארוך כל חייהם עד למותו, יתבצע תהליך הרבייה עם אותו בן הזוג מספר רב של פעמים.

היונה מטילה שתי ביצים בהפרש של כשלושים ושש שעות בין הראשונה לשנייה ותתחיל בתהליך הדגירה מיד עם הטלת הביצה השנייה, חשוב לציין כי לא רק הנקבה והזכר מבצעים חילופי משמרות ושניהם שותפים לתהליך הדגירה אשר נמשך בין שבע עשר לעשרים ימים. עם בקיעת הגוזלים יאכילו אותם ההורים בחלב יונים. חלב יונים הוא חומר נוזלי המופק אצל היונים תחת השפעת ההורמון פרולקטין.

גוזלי יונים ניזונים מחלב היונים ומזרעים שרוככו על ידי הוריהם. זמן הגמילה ופריחת הגוזלים הוא בין עשרים ושתיים לעשרים ושמונה ימים. לעיתים גם לאחר מכן ימשיכו ההורים ללוות ולהאכיל את הגוזלים מפעם לפעם גם בבגרותם.

מחלות נפוצות אצל יונים

כלמידיה, הגורמת למחלת נשימה או דלקות עיניים.
קוקסידיה, הגורמת לאיבוד משקל ולרזון קיצוני.
תולעי מעיים, הגורמות גם הן לאיבוד משקל ולרזון קיצוני.
טריכומונס, המכונה “מחלת הכפתורים הצהובים”, מתסמינה הם ניעור ראש והיווצרות פצעים צהובים בפה.
מחלות נפוצות נוספות הן אבעבועות, מחלת הסלמונלה וטפילים חיצוניים.

על מנת להימנע מכל אלא מומלץ לחסן את היונים ולהדביר טפילים חיצוניים באזורי המחיה של היונים.

לשלשת יונים

לשלשת יונים נחשבת לדשן משובח מהטובים המוכרים לאדם כיום. לשלשת היונים מתפרקת בקרקע במהירות והוא משיג את התוצאות הטובות ביותר בגידולים חד שנתיים, בגידולי שולחין ואדמות גיר.

לשלשת היונים נאספת מתוך מתקן הגידול של היונים כאשר היא נאגרת בקומה הנמוכה ביותר במתקן. לשלשת היונים מועברת מהמתקן אל עצרי הפרי וגינות הירק. לעתים, משרים את הזבל במים ורק לאחר מכן משתמשים בהם להשקיה. היתרון בשימוש בדשן המופק מלשלשת יונים היא ביכולת שלו להגיע במהירות לשורשי הצמח ולכן אין צורך בכמויות גדולות.

כדי להשתמש בלשלשת כדשן ללא מים יש לטחון אותו ולהשתמש במידה מוערכת של כחופן בודד לכל שתיל. במצרים לדוגמא זבל היונים היה הדשן האורגני היחיד בו השתמשו החקלאים.

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

פוסטים אחרונים

מה זה צב רך

צב רך – מה זה?

צב רך צב רך (trionyx triunguis) הוא זוחל במשפחת הצבים מסדרת הצבים הרכים אשר נפוץ ביבשת אפריקה ובאגן הים התיכון וכולל את מדינת ישראל. בשונה

קרפדה

קרפדה – כל מה שרציתם לדעת

קרפדה קרפדה או קרפדות הוא למעשה כינוי לקבוצת דו חיים מסדרת חסרי הזנב אשר כולל בתוכה כמה וכמה משפחות שונות. רבים נוטים להתבלבל בין קרפדות

מאמר על חיות

מאמר חיות – כל החיות במקום אחד

נחש קוברה מאמר חיות מכיל בתוכו מגוון רחב של בעלי חיים. אנו מזמינים אתכם לקרוא את כולו. ישנם כמה וכמה סוגי נחשים הנקראים נחשי קוברה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן