Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

גידול תוכי בבית

גידול תוכי בבית אינו מסתכם בקניית התוכי והבאתו לבית החדש, יש להקפיד ולספק לתוכי את סביבת המחיה המתאימה, התזונה המתאימה ולהעניק לו יחס מספק. מכיוון שהתוכי אינו בעל חיים מבוית הוא סומך בעיקר על החושים שלו.

לכן, כאשר יגיע התוכי בפעם הראשונה לביתו החדש יש לצפות שיהיה מבוהל ותוקפני יש לתת לו מספר ימים בהם בשלב הראשון יתרגל לכלוב שלו ורק אז למגדל. חשוב להוציא את התוכי מהכלוב מידי יום ביומו, בפרט בימים הראשונים, ולהתייחס אליו בסבלנות ובעדינות על מנת לרכוש את אמונו.

סביבת המחייה של תוכי

סביבת המחייה של תוכי צריכה להתאים לגודל התוכי. כמו כן, התוכי הינו בעל חיים הדורש תשומת לב מספקת ולכן מומלץ למקם את סביבת המחייה העיקרית שלו, בחדר בו מתנהלים רוב חיי הבית כדוגמת סלון הבית. חשוב להימנע ממיקום התוכי באזור סמוך למטבח משום שעשן מזיק לבריאותו.

כלוב לתוכים

הכלוב בו מגדלים את התוכי צריך להיות גדול מספיק על מנת לאפשר לתוכי לפרוש את כנפיו במלוא רוחבן ולבצע מספר תנועות תעופה רצופות בכדי לשמור על חוזקם של שרירי התעופה. תוכי המשוכן בכלוב קטן שלא מאפשר לו תעופה יגרום לתוכי לקפץ פעמים רבות בתוך הכלוב ויוביל לניוון שרירי התעופה של התוכי.

תנאי אקלים

שינויי אקלים קיצוניים יכולים לפגוע בתוכי. מרבית התוכים חיים באופן מיטבי בטמפרטורה ממוצעת אשר יכולה לנוע בין שמונה עשרה לעשרים וארבע מעלות צלזיוס . כאשר הטמפרטורה עולה מעל לשלושים וארבע מעלות רוב התוכים נראים מותשים וחלשים עקב התחממות ויש לדאוג מיד לקירור איזור המחיה שלהם על ידי ערפול, התזת מים מבוקרת והספקת אמבטיית מים לרחצה.

בטמפרטורות נמוכות יש להימנע מהשילוב של רוח ומים. מלבד הטמפרטורה לשמש ישירה ישנה חשיבות רבה בחיי התוכי אך חשוב מאד לוודא כי בכלוב עצמו ישנם מקומות מוצלים מספיק בהם הוא יוכל להתחבא.

היגיינת תוכים

היגיינת תוכים היא נושא חשוב בעת גידול תוכים. לכן, יש להקפיד ולנקות את תחתית הכלוב מידי יום. על מנת להקל על פעולה זו מומלץ להניח נייר עיתון על תחתית הכלוב ולהחליפו בנייר חדש מידי יום. את כלי המים והאוכל מומלץ לרחוץ אחת ליום בעזרת סבון ולוודא כי הם נשטפו טוב טרם החזרתם לכלוב. שימוש בכלי מים ואוכל עשויים מנירוסטה תקל על פעולת הניקוי. אחת לשבועיים יש לנקות את הכלוב ביסודיות מאבק, לשלשת ושאריות מזון לציפורים ולבצע חיטוי של כלי המים והאוכל.

צעצועים לתוכים

צעצועים לתוכים בנויים במגוון רחב של צורות צבעים ומרקמים והם בעלי ערך רב במניעת שעמום ושיחרר אגרסיות אצל התוכים. גידול תוכי בלי צעצועים או עם צעצוע אחד מיושן יפגע בהתפתחותו הרגשית והמוטורית. בכדי למנוע שעמום מומלץ להחליף באופן קבוע בין הצעצועים. כשמגישים לתוכי שני צעצועים הוא יבחר בעצמו את הצעצוע המועדף עליו.

באופן שכזה התוכי יחווה תחושת עליונות בנוסף למשחק עצמו. תוכי צעיר זקוק לצעצועים רבים ויש להגיש לו מפעם לפעם שני צעצועים חדשים ולאפשר לו לבחור ביניהם.

לתוכי בוגר יש להגיש לפחות אחת לחודש צעצוע חדש. כדי לחסוך בעלויות מומלץ להשתמש בצעצועים עמידים אך חשוב לספק לתוכים גם צעצועים שאותם יוכלו להרוס תוך כדי שחרור אגרסיות אחרת התוכי ישחרר את האגרסיות מול פריטים שונים בכלוב או בבית וכן כנגד המטפל יתכן והתוכי יפנה להרס רהיטים הנמצאים בבית.

גידול תוכי בבית – תזונה תוכים נכונה

יש להקפיד על תזונה נכונה על מנת לשמור על בריאותו של התוכי. התוכי ניזון מתפריט מגוון הכולל בתוכו גם פירות וירקות ולא רק זרעים וגרעינים. לכל תוכי יש העדפות שונות בנוגע לתפריט התזונה שלו ויש לנסות ולהתאים לו את המזון המועדף עליו תוך כדי התחשבות בערכים התזונתיים שלו.  התוכי יכול לאכול כל מה שבני אדם אוכלים מלבד אבוקדו ושוקולד אשר יכולים לפגוע בו. בנוסף, יש למקם בכלוב התוכי אבן גיר אשר חיונית לאספקת סידן ומאפשרת שיוף הולם של המקור.

קיצוץ נוצות הכנפיים – הציפורניים

קיצוץ נוצות הכנפיים או הציפורניים הוא הליך אשר נתון לבחירתו של המגדל. במידה ורוצים להוציא את התוכי מהכלוב באופן תדיר מומלץ לגזור את אברות התעופה של הכנפיים בכדי שהתוכי לא יעוף אל מחוץ לבית ולא ימצא את דרכו חזרה. בקיצוץ נוצות הכנף נגזרות מספר נוצות אשר חיוניות לתעופת התוכי וכך התוכי לא יוכל לעוף למרחקים. חשוב לציין, כי בקיצוץ לא נכון התוכי יתרסק כשינסה לעוף וקרוב לוודאי כי הוא יפצע בשל כך. במקרים בהם מתבצע קיצוץ קצר מידי יש חשש לפגיעה בנוצות דם או בכנף ולגרימת דימום.

אצל חלק מהתוכים יש צורך בשיוף או בגזירת ציפורניים מפעם לפעם על מנת לאפשר אחיזה נכונה של מקלות העמידה ובכדי למנוע פציעה כאשר מחזיקים את התוכי על היד. חשוב לציין כי בציפורניים קיים ריכוז של כלי דם וקיצוץ לא נכון עלול לפגוע בכלי דם ולגרום לדימום מהציפורן.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם:
תוכים למכירה
מחירון תוכים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן