Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

דגים (Fish) הם למעשה בעלי חיים בעלי דם קר וחסרי חוליות, החיים בסביבה מימית ונושמים חמצן הרווי במים באמצעות זימים בתהליך שנקרא נשימה תאית. גופם מכוסה קשקשים והם מניידים את עצמם ממקום למקום על ידי שימוש בסנפירים הממוקמים בראשם, בצדי גופם.

כל סוגי הדגים מתחלקים לשלוש מחלקות שונות; דגי גרם , דגי סחוס ודגים עגולי פה.
למרות חלוקה זו, קיים מגוון עצום ולמעשה כמעט לכל מין או משפחה ישנם מאפיינים ייחודיים.
ניתן למצוא בגדלים שונים, בעלי אורכי סנפיר שונים וחלק אף בעלי יכולת לוויסות את טמפרטורת הגוף.

הדגים נחלקים בחלוקת על לשתי קבוצות על פי מקום המחיה שלהם. הקבוצה הראשונה היא דגי מים מלוחים ובה נכללים כל אלו החיים באוקיינוסים ובימים ומנגד עומדת קבוצת דגי המים המתוקים אשר כוללת את כל הדגים החיים באגמים ובנהרות מים מתוקים.

מבנה גופם

מבנה גופם מקנה לו מבנה אווירודינאמי אשר מסייע לו בתנועה במים. השלד המחזיק את השרירים הוא לרוב של סחוסי אך ישנם דגים בעלי שלד עשוי עצם. השלד כולל את הגולגולת, עמוד שדרה  והסנפירים. כחלק משלד הדג ניתן למצוא גם עצמות מיוחדות המיועדות לשמירה על זימי הדג ומכונות קשתות זימים.

אל השלד מחוברים שרירי גופו של הדג. שרירים אלו מאפשרים לדג לנוע על ידי כיווץ ושחרור שלהם משני צדי הגוף לסירוגין. תנועת גופו של הדג מזכירה תנועת פיתול וברגע שתנועת הפיתול מגיע אל הסנפיר האחורי היא דוחפת את הדג קדימה ומאפשרת לו להתקדם.

היות ורקמות הגוף של הדג כבדות יותר מהמים נעזרים דגי גרם באיבר מיוחד הנקרא שלפוחית אוויר ומכונה לעיתים בשם שלפוחית ציפה. הדגים משתמשים באיבר זה ומבצע מעבר של גזים אליו על מנת לשלוט בציפה שלו במים.

כיצד מתבצעת הרבייה

למרות שרבים חושבים אחרת גם לדגים ישנם איברי מין כאשר לזכרים ישנם אשכים ולנקבות ישנן שחלות בדומה ליונקים. במרבית המינים  איברי המין שלהם מאוחים אל גופן ואינם נראים באופן ברור במבט חיצוני וישנם אף דגים שהם אנדרוגינוס כלומר זכר ונקבה גם יחד.

מרביתם מתרבים באמצעות ביצים אשר מתפתחות מחוץ לגופה של הנקבה. הזכר והנקבה מפזרים את תאי המין שלהם בקרבתם ובאופן שכזה הביצית מופרת ונוצר ראשון אשר יגדל לימים להיות דג מהזן של הורים. ראוי לציין כי הדגים
מפזרים עשרות אלפי תאי מין בסביבתם היות וחלק ניכר מהתאים לא יתפתחו וגם אילו שיתפתחו ימותו בימיהם הראשונים.

תזונה

בטבע הם מוגדרים כאוכלי כל ובפועל יכולים לאכול אצות וצמחי מים שונים אך גם יכולים לאכול דגים קטנים מהם בשלמותם או להרוג אותם ולאכול את גופתם. בשבי תזונתם שונה ומתבססת על שני סוגי מזון עיקריים – מזון צמחי ומזון בשרי.

מזון בשרי מספק להם את החלבונים אשר מסייעים בהתפתחות השרירים ואילו מזון צמחי המורכב מאצות
מספק לדגים וויטמינים, חומצות אמינו ורכיבים נוספים אשר מסייעים להם לשמור על מערכת תקינה ומאוזנת.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

פוסטים אחרונים

מה זה צב רך

צב רך – מה זה?

צב רך צב רך (trionyx triunguis) הוא זוחל במשפחת הצבים מסדרת הצבים הרכים אשר נפוץ ביבשת אפריקה ובאגן הים התיכון וכולל את מדינת ישראל. בשונה

קרפדה

קרפדה – כל מה שרציתם לדעת

קרפדה קרפדה או קרפדות הוא למעשה כינוי לקבוצת דו חיים מסדרת חסרי הזנב אשר כולל בתוכה כמה וכמה משפחות שונות. רבים נוטים להתבלבל בין קרפדות

מאמר על חיות

מאמר חיות – כל החיות במקום אחד

נחש קוברה מאמר חיות מכיל בתוכו מגוון רחב של בעלי חיים. אנו מזמינים אתכם לקרוא את כולו. ישנם כמה וכמה סוגי נחשים הנקראים נחשי קוברה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן