אקווריום

אקווריום

אקווריום הוא דבר מרהיב ויפיפה אשר אנשים רבים נהנים לצפות בו בין אם מדובר באקווריום קטן עד אקווריום ענק, מים מלוחים או מים מתוקים.
מפרסם: יוגב
תאריך: 12 אוק' 2012

אקווריום הוא דבר מרהיב ויפיפה אשר אנשים רבים נהנים לצפות בו בין אם מדובר באקווריום קטן עד אקווריום ענק, מים מלוחים או מים מתוקים. קיים מגוון רחב של דגים לאקווריום; דגי נוי, דגי זהב, דגים טרופים, דגים טורפים, ציקלדים מסוגים שונים ודגי מים מלוחים.

ניתן לעצב את האקווריום עם מגוון אינסופי כמעט של פריטים שונים, דקורציות, צמחי פלסטיק ואפילו צמחים טבעיים, עיצוב אקווריום הוא תהליך שכל מגדל דגים נהנה ממנו וכמובן שמפעם לפעם ניתן לשנות את אוכלוסיית הדגים באקווריום ואת עיצובו ולהקנות לו מראה שונה לחלוטין.

ישנו מגוון רחב של אקווריומים שניתן לקנות כיום בחוות דגים, חנויות חיות, חנויות לציוד אקווריומים  ובאתרי אינטרנט שונים ניתן אפילו למצוא אקווריומים משומשים במחיר מוזל. האקווריומים מגיעים בשלל צורות וגדלים; אקווריום פלזמה, אקווריום פנורמי, אקווריום פינתי, אקווריום בהתאמה אישית ועוד. מחירי האקווריומים משתנים בהתאם לגודל האקווריום ובהתאם לסוג ואיכות הציוד המשולב בו כמו הפילטר, גוף התאורה, משאבת האוויר וכדומה.

האקווריום למעשה מדמה סביבת מחייה טבעית לדגים בו הם יכולים לגדול ולהתפתח. ישנם סוגים ומינים רבים של דגים; חלקם חיים בלהקות וחלקם מעדיפים להישאר בודדים. יש לקחת בחשבון כי ישנם סוגי דגים שונים אשר לא ישרדו ברמת הקשיות שקיימת בברזי המים בישראל או דגים תוקפניים אשר יתקפו דגים אחרים. לכן, חשוב להתייעץ ולבדוק את נושא בחירת הדגים והשילוב ביניהם עם אנשי מקצוע בעלי ידע בתחום.

בניית אקווריום

בניית אקווריום אומנם נשמעת כמו תהליך פשוט שאינו דורש יותר מארבעה לוחות זכוכית או אקריליק שקוף ומעט סיליקון לאקווריום. אולם, זה מעט יותר מסובך ויש לערוך חישוב עומסים  כדי למנוע התפוצצות או קריסה של המיכל עקב העומס הרב שנגרם מכמות המים הגדולה שהוא מכיל. במידה ובחרתם באפשרות זו יש לבצע חיזוקים בעזרת סיליקון מיוחד לאקווריומים באיכות גבוהה וכמובן חיתוך של חומר הגלם והדבקת בצורה ישרה וסימטרית על מנת לשמור על אסטטיות ולמנוע דליפות.

כמו כן, יש להוסיף גוף תאורה מתאים ולשמור עליו ממגע ישיר עם המים אשר עלול לגרום  לקצר ולהרג של כל דגי האקווריום. מלבד האקווריום עצמו יש לבנות מעמד שיהיה חזק מספיק לשאת את משקל האקווריום המלא בציוד ומים.

קיימים כיום לא מעט בתי עסק, ואנשי מקצוע אשר בונים אקווריומים על פי הזמנה ומבצעים התאמה אישית על פי דרישות הלקוח - החל ממידות, מסגרת, מעמד ואפילו הטמעת אקווריומים חלל בקיר.

טיפוח – עיצוב אקווריומי מים מתוקים

טיפוח אקווריום בבית דורש עבודה והשקעה רבה. באקווריום של מים מתוקים אנו מדמים לדגים את הטבע ומספקים להם את תנאי המחייה להם זקוקים דגי המים המתוקים.

אקווריום מים מתוקים מתחלק לשלושה סוגים:
אקווריום צמחיה טבעית, אקווריום ציקלידים, אקווריום לדגים קרים

אקווריום צמחיה טבעית

אקווריום צמחיה טבעית משלב צמחיה אשר גדלה לרוב באזורים טרופיים על פני כדור הארץ. אקווריום זה מתאים לרוב לדגים החיים בלהקות.

אקווריום ציקלידים

אקווריום בו משולבים דגים ציקלידים אשר נחשבים לדגים חמי מזג. לרוב, הציקלידים הם דגים צבעוניים וחזקים מאוד והתפתחותם באקווריום מרשימה.

אקווריומים לדגים קרים

אקווריום אשר מגדלים בו את משפחת דגי הזהב. אינו דורש ציוד רב.

הקמת אקווריום מים מלוחים

אקרוויומי מים מלוחים מתחלקים לשני סוגים בסיסים; ריף ומרינה.
ההבדל הוא בסוג הפריטים אותם תוכלו לשלב באקווריום מבחינת אוכלוסיית הדגים השוניות והרכיכות. אך, קיים הבדל משמעותי מאד בין שני הסוגים מבחינת עלויות הטיפול.

אקווריום לדגי מים מלוחים באופיו הבסיסי יכול לפעול עם מפרק חלבונים בתוספת הציוד הרגיל לאקווריום מים מתוקים ובתוספת מלח למים בלבד. עלותו של מפרק החלבונים משתנה בהתאם לגודלו וליצרן וחשוב לבחור בציוד ברמה גבוהה.

אקווריום מתקדם יותר ידרוש מכם לרכוש מערכת לקירור מימי האקווריום ולשלב מערכת לשילוב חומרים שונים במימי האקווריום על מנת לשמור על סביבה ביולוגית תקינה להתפתחות הפריטים השונים באקווריום.

עלויות ההקמה והאחזקה של אקווריומי מים מלוחים גבוהים פי כמה מעלויות האחזקה של אקווריומי מים מתוקים עקב הציוד הרב והמורכב שיש לשלב בהם אך אין ספק כי המראה שלהם מרשים ומגוון הרבה יותר.

סינמה אנימלייף

The World's Largest Aquarium // Georgia Aquarium // Atlanta GA

האקווריום הגדול בעולם נמצאה באטלנטה, ארצות הברית. האקווריום מכיל עשרות אלפי סוגי דגים והוא פתוח למבקרים!