Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

דג זהב

דג זהב (Carassius auratus) הוא מין של משפחת הקרפיונים החי במים מתוקים. מקורו אינו ברור והשערות שונות שעלו מגדירות אותו כמוטציה של הקרפיון המוכר. ישנם מספר זנים של דגי זהב הנבדלים האחד מהשני בעיקר בצבעם למרות שמקור הכינוי של דגי הזהב הוא כמובן מצבעם הכתום-צהוב.

דג הזהב השתנה רבות לאורך השנים בשל התערבותו של האדם וכיום הזן הנפוץ ביותר הוא דג הזהב המצוי. גופו מאורך והוא מתאפיין בזנב וסנפירים קצרים יחסית. הזהב המצוי יופיע לרוב בצבע כתום-צהוב אך הוא יכול בהחלט להופיע גם בצבעים כחול, שחור ולבן.

רבים מאתנו מגדלים אותם בצנצנת קטנה בבית או במשרד אך חשוב לציין כי בטבע באופן פראי גודלו של הדג יכול להגיע לשלושים עד ארבעים וחמישה סנטימטרים ולמשקל של שלושה קילוגרמים. בשבי דגי הזהב מתקשים מאד להגיע לגדלים שכאלו ובנוסף לכך אורך חייהם מתקצר משמעותית ויורד מארבעים שנים בטבע לשש עד שמונה שנים בלבד בגידול בשבי.

סונים שונים של דגי זהב

גידול דגי זהב בשבי אינו דבר חדש ולמעשה עוד לפני כאלף שנים הם גודלו בידיד שושלת סונג בסין. עד היום לא ניתן לומר בוודאות איזה זן גודל באותה תקופה שכן לדג מספר מינים נפוצים בעלי מאפיינים דומים:

דג קומט

מין שונה מכל המינים של דג הזהב והוא המין השונה ביותר מדג הזהב המצוי המוכר. זן זה מתאפיין בסנפירים ארוכים יחסית כאורך גופו, מבנה גוף אווירודינאמי יותר וגוף דק יותר. הקומט יכול להופיע בצבע אדום או אדום לבן והוא למעשה של הכלאות גנטיות שנעשו בארה”ב במשך עשר שנים.

דג שובונקין

מין של דגי זהב המגיע מיפן. זן זה דומה יותר לקומט מאשר לדג הזהב המצוי. ההבדל העיקרי בינו לבין הקומט הוא שכבה קשקשית חצי שקופה הגורמת לדג לזהור ולנצנץ. את זן השובונקין ניתן למצוא בצבעים אדום, כחול לבן ושחור.

דג וואקין

הזן הנפוץ ביותר ביפן כיום. וואקין שונה בתכלית מדג הזהב המצוי ומזכיר בצורתו את דג הזהב בר אז מתאפיין בגוף רזה, מאורך וגדול הרבה יותר מדג הזהב המצוי.

דגי קוי

דגי זהב גדולים ומרשימים הנפוצים בבריכות נוי שנחשבים כדגים חזקים ובריאים.
המשך קריאה על גידול דגים.

רכישת דגי זהב וגידול ביתי

ניתן לרכוש כיום דגי זהב כמעט בכל חנות חיות בעלות של שקלים בודדים. אין צורך להיות מומחים בתחום אך חשוב לוודא כי הדגים אכן שוחים ופעילים וצבעם מבריק. צבע כהה מידי או דהוי עלול להעיד על מחלה בדגים.

את הדג יש לשכן בצנצנת רגילה ואין צורך באקווריום ייעודי. הדג גם אינו זקוק למשאבת אויר או פילטר לטיהור המים אך יש לוודא החלפת מים לפחות פעם בחודש על מנת לשמור על סביבת גידול טובה שתאפשר את התפתחו התקינה.

ניתן לשלב בצנצנת צמח פלסטיק קטן ומעט חצץ ליצירת מראה יפה יותר אך בפועל הדג אינו זקוק להם כלל.

תוכלו לראות עוד פרטים קשורים בכתבות: ציוד לאקווריום, פילטר לאקווריום.

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

פוסטים אחרונים

מה זה צב רך

צב רך – מה זה?

צב רך צב רך (trionyx triunguis) הוא זוחל במשפחת הצבים מסדרת הצבים הרכים אשר נפוץ ביבשת אפריקה ובאגן הים התיכון וכולל את מדינת ישראל. בשונה

קרפדה

קרפדה – כל מה שרציתם לדעת

קרפדה קרפדה או קרפדות הוא למעשה כינוי לקבוצת דו חיים מסדרת חסרי הזנב אשר כולל בתוכה כמה וכמה משפחות שונות. רבים נוטים להתבלבל בין קרפדות

מאמר על חיות

מאמר חיות – כל החיות במקום אחד

נחש קוברה מאמר חיות מכיל בתוכו מגוון רחב של בעלי חיים. אנו מזמינים אתכם לקרוא את כולו. ישנם כמה וכמה סוגי נחשים הנקראים נחשי קוברה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן