גידול חלזונות

גידול חלזונות

חלזונות משתייכים למחלקה הגדולה ביותר במערכת הרכיכות ובטבע ידוע כיום על כ-שישים אלף מיני חלזונות שונים.
מפרסם: יוגב
תאריך: 21 ינו' 2013

חלזונות משתייכים למחלקה הגדולה ביותר במערכת הרכיכות ובטבע ידוע כיום על כ-שישים אלף מיני חלזונות שונים. מרבית האנשים נרתעים מחלזונות בשל גופם החלקלק והרטוב אך ישנם בהחלט לא מעט שבחרו לגדל את חלזונות בגידול ביתי כחיית מחמד.

איסוף חלזונות

גידול חלזונות באופן ביתי אינו דבר נפוץ במיוחד אך הוא בהחלט קיים. מי מכם שיהיה מעוניין בגידול חלזונות ביתי יוכל פשוט לאסוף כמה חלזונות מהחצר או מכל סביבה אחרת. תוכלו להזות אותם בקלות על ידי הקונכייה הכדורית הפונה לצד ימין.

הסיכוי למציאת חלזון בחודשי הקיץ הוא אפשרי למעשה כמעט אינו קיים. הסיבה לכך היא התרדמת אליה נכנס החילזון בתחילת התקופה החמה. בתרדמת זו החילזון סוגר את עצמו בתוך הקונכייה ויוצר קרום הפרדה בין פנים הקונכייה לעולם החיצון.

גידול חלזונות בבית באקווריום או בקופסא

לאחר שאספתם את החלזונות תזדקקו לבית גידול מתאים בו תשכנו אותם.  תוכלו להשתמש באקווריום ישן, קופסא או בטרריום ייעודי לגידול זוחלים. חשוב לוודא כי בחלק העליון יהיו חרירים למעבר אוויר בגודל שימנע מהחלזונות לצאת החוצה. זכרו תמיד כי לחלזונות ישנה רגל רירית אתה הם יכולים להיצמד לכל משטח ולטפס עליו גם במאוזן ולכן חשוב מאד לשמור על בית הגידול מכוסה כל העת .

הקפידו לשמור על בית הגידול בסביבה שאינה סובלת משינויי אקלים קיצוניים כיוון שחום גובה מידי לדוגמא יכול להוביל למוות מידיי של כל החלזונות בבית הגידול מהתייבשות.

מלבד תנאי הטמפרטורה חשוב מאד לשמור גם על רמת לחות גבוהה בבית הגידול. החלזונות עצמם זקוקים לרמת לחות גבוהה במיוחד במלך היום וזו גם הסיבה שפשוט לא ניתן למצוא אותם בטבע בחודשי הקיץ.

כדי לשמור על רמת לחות גבוהה בבית הגידול מומלץ לרסס מים כמה וכמה פעמים ביום במיוחד בימים בהם אחוזי הלחות נמוכים . במידה ואחוזי הלחות ירדו מתחת לרמה המומלץ תבחינו מיד כי החלזונות נכנסים לתרדמת ולמעשה מפסיקים את פעולתם. כדי להשיב את המצב לקדמותו עליכם לדאוג כי תהיה רמת לחות גבוהה מאד בבית הגידול ורק אז לרסס מעט מים על השבלולים בכדי להוציאם מהתרדמת.

תזונת חלזון

חלזון אוכל צמחים. למעשה ביכולתם של חלזונות לאכול סוגים רבים של עלים וצמחים ולכם הם נחשבים לגורם מזיק משמעותי במיוחד בתחום החקלאות.

בגידול ביתי של חלזונות עלינו לוודא כי אנו מספקים לחלזונות עלים טריים בכל יום ולפנות מהכלוב עלים ישנים או רקובים. ניתן כמובן גם לשתול צמחים שונים באקווריום ולהשקות אותם. כך תזכו למראה מרהיב בבית הגידול שלכם וגם תספקו מקור תזונה קבוע לחלזונות.

עד כמה שהדבר ישמע מוזר ניתן להאכיל חלזונות בתערובת של קמח ומים המעורבבים יחדיו למשחה דלילה. החלזונות אוהבים מאד את המזון ויכולים להישען על דיאטה שכזו למשך זמן רב. אך מומלץ לשלב גם עלים טריים מפעם לפעם.