חילזון - שבלול

חילזון - שבלול

חילזון או שבלול המכונים לעתים גם קונכיתנים הם זן של בעל חיים אשר מהווה את המחלקה הגדולה ביותר במערכת הרכיכות.
מפרסם: יוגב
תאריך: 11 נוב' 2012

חילזון או שבלול המכונים לעתים גם קונכיתנים הם זן של בעל חיים אשר מהווה את המחלקה הגדולה ביותר במערכת הרכיכות. מחלקת החלזונות מונה כיום כשישים אלף סוגים שונים של חלזונות, כאשר סוג החלזונות המוכר ביותר הוא כמובן שבלולים המוכרים לכולנו. כיום, החלזונות מסווגים על פי מערכת הנשימה שלהם לשלוש קבוצות עיקריות כאשר כל אחת מהן מהווה תת מחלקה.

מבנה גופם של חלזונות - שבלולים (Gastropoda)

מבנה גופם של חלזונות מורכב משלושה חלקים עיקריים אשר יופיעו בכל המינים:

ראש – ראשו של החילזון כולל את אברי החישה והלוע כאשר אברי החישה הם זוג מחושים וזוג לחיים עשירים בקולטנים אשר מכסים את הלוע. בלוע נוכל גם למצוא את לשונו המחוספסת של החילזון המכוסה כולה במאות שיניים אשר גורסות וטוחנות את המזון.

רגלי החלזון – רגלו של החילזון היא למעשה איבר התנועה שלו. רגל החילזון מכוסה ברקמה בשם אפיתל המפרישה ריר דביק שמתקשה במגע עם האוויר ולמעשה מהווה הפרדה בין גוף החילזון לקרקע בזמן התנועה. תנועתם האיטית של השבלולים נגרמת עקב התכווצויות בשריר הרגל כאשר החילזון יכול להיצמד בקלות לכל משטח וישנם אף מינים בעלי יכולת לשחות בעזרת הרגל.

שק קרביים – כל איבריו של החילזון שמורים בתוך שק הקרביים אשר פתחיו נמצאים באיבר הרגל לצידו של הראש. שק הקרביים עצמו עטוף בעור בעל מבנה ייחודי בשם גלימה אשר ממנו מופרש חומר רירי שיהפוך בהמשך לקונכייה.

רבים נוטים לכלול את הקונכייה כאחד מאיבריו של החילזון אך למעשה מדובר בחלק נפרד אשר מאפשר לחלזון להתגונן מול טורפים או פגעי מזג האוויר. אצל כל המינים הקונכיה בנויה מחומר קני בשלוש שכבות וניתן למצוא אותה בגדלים ומבנים שונים כאשר ישנם סוגי חלזונות שאינם בעלי קונכייה כלל.

תזונת חלזונות

תזונתם של מרבית החלזונות וסוגי השבלולים המוכרים לנו מתבססת על עלים ובעלי חיים קטנים ביותר. אך, קיים תיעוד גם של חלזונות טורפים בניהם החרוטון הארסי. בדומה לרכיכות אחרות בטבע גם החלזונות מאבדים כמות ניכרת של נוזלים דרך עורם הלח. בשל כך מרבית פעילותו של החילזון תתרחש בלילה.

כדי לצמצם את איבוד המים עקב תנאי חום או יובש החילזון יכול להיכנס אל תוך הקונכייה שלו ולהפריש חומר רירי ייחודי אשר מתקשה במהירות ומקטין את איבוד המים בגופו של החילזון.

בשל תנועתו האיטית והחשיפה הגדולה שלו לטורפים נותן למצוא סוגי חלזונות שונים אשר ישקעו לשנת חורף ארוכה במיוחד או תרדמות קיץ על פני תקופות ארוכות יחסית.

חלזונות, שבלולים והאדם

כולנו נתקלו לא פעם בחלזון בחצר הבית וחילזון הגינה הוא אחד מהחיות החביבות ביותר על ילדים הודות לקונכייתו.
מנגד, נוכל למצוא גם חלזונות שבלולים ושאר רכיכות אשר משמשות למאכל אדם. בין סוגי השבלולים הרבים נוכל למצוא חילזון בשם אסקרגו אשר נחשב למעדן והוא יקר במיוחד.