חרקים

חרקים

חרקים היא למעשה מחלקה אחת של בעלי חיים בתוך המערכת הגדולה של פרוקי הרגליים אשר נפוצים בכל חלקי כדור הארץ.
מפרסם: יוגב
תאריך: 05 נוב' 2012

חרקים היא למעשה מחלקה אחת של בעלי חיים בתוך המערכת הגדולה של פרוקי הרגליים אשר נפוצים בכל חלקי כדור הארץ. את זיהוי החרקים ניתן לעשות בקלות ובכך להבדיל אותם מיתר בעלי חיים במערכת פרוקי הרגליים - מבנה גופם מתחלק לשלושה חלקים: בטן שממנה יוצאות שלוש זוגות רגליים, חזה וראש.
רובם הגדול של החרקים הם בעלי מבנה גוף קטן, החרק הקטן ביותר הינו צרעה טפילית שאורך גופה הוא כשתי עשיריות המילימטר ולעומתה החרק הגדול ביותר הוא המקלון הטרופי ואורך גופו יכול להגיע לכשלושים וחמישה סנטימטרים.

מחלקת החרקים היא הגדולה ביותר בטבע והיא מונה יותר ממיליון סוגים ומיני חרקים שונים. את החרקים ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות: קבוצת חרקים בעלי כנפיים - כלומר חרקים מעופפים וקבוצת חרקים מחוסרי כנפיים. כמו כן, מחלקת החרקים מונה מספר סדרות שונות המשמשות גם הן כדרך נוספת ומפורטת יותר למיון החרקים, סדרות כגון; סדרת הדבוראים, סדרת החיפושיות, סדרת הפרפראים, סדרת התיקנאים ועוד. על מנת לאפיין חרקים לסוגי המשפחות השונות ניתן להיעזר במגדיר חרקים שנכתב על ידי חוקר חרקים על מנת לזהות את סוגי החרקים השונים.

החרקים ידועים בכושר הישרדותם הגבוה והוא זה שמאפaר את התפוצה הגדולה שלהם בכל רחבי העלום ובכל תנאי האקלים והקרקע. גם תפוצת החרקים בישראל היא גדולה ומגוונת, בישראל חיים חרקים כמעט מכל סדרות החרקים.

סוגי חרקים נפוצים

ישנם סוגי חרקים נפוצים רבים חלקם נמצאים בביתנו, בחצר, בארץ ובעולם כולו: גמל שלמה רץ, תיקן אמריקאני, מושית השבע, דבורת הדבש ועוד.

גמל שלמה רץ - riveting baetica

נפוץ בכל חלקי ארץ ישראל מלבד דרום הנגב. אורך גופו של גמל שלמה רץ נע בין ארבעים לחמישים וחמישה סנטימטרים. צבע גופו צהבהב עד חום, בדומה לצבעי עשב יבש, מה שמאפשר לו הסוואה טובה וצורכי התגוננות מפני טורפיו השונים. בנוסף לכך על כנפיו האחוריות ישנו כתם קטן הדומה מאוד לעין ומיועד להטעות את טורפיו.

תיקן אמריקאני - periplaneta Americana

מוכר גם בכינויו מקק או ג'וק והוא נפוץ בכל רחבי העולם ובכל רחבי ארץ ישראל. אורף גופו של התיקן האמריקאני הוא כארבעה סנטימטרים בממוצע, צבעו חום ולראשו שני מחושים ארוכים. תיקן זה ניזון מכל דבר - החל ממזון שמקורו בחי, מזון צמחי ועד לחומרים אורגניים נרקבים. בסביבת המחייה של האדם ניתן להיתקל בתיקן האמריקאני לרוב בתוך צינורות ביוב, במטבחים, באזורי אשפה ובכל אזור אחר המכיל מזון ושאריות מזון.

מושית השבע - coccinella septempunetat

חרק ממשפחת החיפושיות. מושית השבע היא החיפושית המוכרת ביותר בכל רחבי העולם ומכונה בארץ פרת משה רבנו. חיפושית זו נפוצה בעיקר ברחבי אירופה אך היא נפוצה מאוד גם בארץ ישראל. ניתן למצוא אותה באזורי יערות ובשטחים פתוחים, לרוב על גבי עלים ובסביבת צמחיה משום שהן ניזונות בעיקר מכנימות העלים.

דבורת הדבש - apis mellifera

הינה חרק ממשפחת הדבוריים, דבורה זו נפוצה מאוד בעולם ובישראל קיימות ההרבה אוכלוסיות שלה כאשר רובן הגדול מבויתות, כלומר הכוורות שלהן הן כוורות מלאכותיות הפרוסות ברחבי הארץ ומשמשות הן לייצור דבש והן להפריית גידולים חקלאיים שונים כגון: תפוחים, חמניות, אבטיחים ואבוקדו. תרומתן של דבורות הדבש למשק החקלאי בישראל חשובה מאוד. לדבורת הדבש יש עוקץ בו היא משתמשת לצורי התקפה והגנה, זבובים וחרקים קטנים ימותו מיד ברגע שיחדור לגופם ארס הדבורה. במקרה של עקיצת בני אדם תתפתח אדמומיות, גירוד וכאב, אם כי במידה והאדם שנעקץ הוא אלרגי עלולה להיות עליית חום הגוף, אדמומיות על שטח רחב, כובד נשימתי ועילפון.