המדריך המלא לטיפול בחיות מחמד

אימוץ של בעל חיים כחיית מחמד כרוך בלא מעט השקעה וטיפול, דבר שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים לצרף חיית מחמד אל המשפחה.
מפרסם: יוגב
תאריך: 12 פבר' 2015

אימוץ של בעל חיים כחיית מחמד כרוך בלא מעט השקעה וטיפול, דבר שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים לצרף חיית מחמד אל המשפחה. מי שלא יכול לעמוד באחריות הגדולה של טיפול בייצור חי ולהיות מוכן להשקיע בכך זמן ולעיתים גם כסף, כדאי שישקול האם הוא מוכן לדבר. בין אם מדובר בכלב או בחתול, מדובר ביצור עם אופי, אישיות וקסם שצריך תשומת לב כמו כל יצור חי אחר.

אלו הדברים שכדאי להקפיד עליהם במהלך הטיפול בחיות מחמד:

ביקור אצל הוטרינר: כל אימוץ של חיה, צעירה או בוגרת, דורש ביקור אצל הוטרינר. הוטרינר בודק את הכלב או החתול, מוודא שהם בריאים וגם מכין תוכנית חיסונים וטיפולים שמתאימה לגיל החיה ולמצב הבריאותי. חשוב מאד להקפיד על ביקורים קבועים אצל הוטרינר, להתייעץ בכל בעיה שצצה ולהקפיד על זמני החיסונים.

חיסונים: כלבים וחתולים מחוסנים במספר חיסונים לאורך חייהם, לכל חיסון יש מטרה מובהקת – למנוע מחלות שיכולות להשפיע על מצב בריאותו של הכלב או החתול ולעיתים גם על מצב הבריאות של מי שמגדל אותו. חשוב לקבל מהוטרינר הדרכה על כל החיסונים ולהגיע לחסן את חיית המחמד שלכם לפי תוכנית החיסונים המומלצת.

עיקור וסירוס: חשוב להקפיד לבצע עיקור וסירוס כלבים וחתולים. פעולה זו מונעת מחלות רבות והתנהגות תוקפנית אצל חלק מהחיות. כדאי להתייעץ עם הוטרינר לגבי מועד העיקור ולשמוע ממנו את כל המידע על דרכי הטיפול בחיה לאחר התהליך.

פעילות קבועה: חיות מחמד אוהבות שגרה קבועה שכוללת גם פעילות. ממש כמו תינוק שצריך פעילות כדי להתפתח, כך גם גורי חתולים וכלבים זקוקים לפעילות שגרתית, בעיקר אם הם חיים בתוך הבית. חשוב להוציא את החיה לטיול בחוץ או לאפשר לה לצאת אל החצר מתי שהיא רוצה. אם ניתן, כדאי לקחת אתכם את הכלב או החתול לטיולים משפחתיים בטבע.

אוכל מותאם לגיל ולמצב הבריאותי: היום יש שפע של מוצרי מזון לחיות, המותאמים לפי גיל חיית המחמד, המצב הבריאותי שלה והצרכים התזונתיים שלה. חשוב מאד להתאים את המזון לחיית המחמד ולהתייעץ עם הוטרינר לגבי סוג המזון המומלץ. אם אתם מרגישים שהחיה מגיבה בצורה לא טובה למזון מסוים, חשוב להחליף אותו ולנסות מזון אחר, שכן יש כלבים וחתולים שרגישים לחומרים מסויימים, ממש כמונו.

אילוף ויצירת נהלים בבית: אם החיה שלכם מתגוררת בתוך הבית כדאי ליצור מנהגים קבועים ולהשתמש בשיטות אילוף במידת הצורך. תוכלו להיעזר במאלף מקצועי שילמד אתכם להתמודד עם התנהגויות שונות של חיית המחמד או להתייעץ עם הוטרינר.

נכתב על ד"ר די מרפאה וטרינרית בכפר סבא