כלבת

כלבת

כלבת (Rabies) היא מחלה נגיפית (הנגרמת ע"י וירוס) אשר תוקפת את המערכת העצבית של מרבית היונקים.
מפרסם: יוגב
תאריך: 05 נוב' 2012

כלבת (Rabies) היא מחלה נגיפית (הנגרמת ע"י וירוס) אשר תוקפת את המערכת העצבית של מרבית היונקים. כלבת נחשבת אחת המחלות הקטלניות בעולם ושיעור התמותה ממנה קרוב ל100% אם לא ניתן טיפול בסמוך להדבקה כאשר בכל שנה, מתים בעולם עשרות אלפי אנשים מכלבת.

בניגוד לשמה של המחלה, לא רק כלבים נדבקים ממנה. למעשה, כלל היונקים בעולים יכולים להיפגע מכלבת כאשר רק העטלף יכול להיות נשא של המחלה ולא לחלות בה.

כיצד כלבת מועברת?

כלבת מועברת ע"י נשיכה של בעל חיים נגוע והנגיף נודד על גבי סיבי העצבים עד למוח. קצב הנדידה של הנגיף הוא כסנטימטר ביום ולכן עד שיראו סימני מחלה יכול לקחת זמן רב (בייחוד אם הנשיכה הייתה בגפיים). לאחר שהוירוס מגיע למוח הוא נודד אל בלוטות הרוק בכדי שיוכל להיות מועבר אל בעל החיים הבא.

כלבת בישראל - בעולם

בכל אזור בעולם, ישנם בעלי חיים שונים אשר משמשים כמאגר לנגיף ומפיצים את המחלה. בישראל חיית המאגר היא בעיקר השועל ובשאר העולם, החיות כוללות עטלפים, דביבונים, בואשים, נימיות וכלביים שונים (זאבים / תנים).

סימני המחלה באדם כוללים שינוי התנהגות, פגיעה בבליעה, ריור, פחד או רגישות יתר לאור ולאחר מכן שיתוק ומוות.
בבעלי החיים סימני הכלבת כוללים שינוי התנהגות (כגון איבוד הפחד של חיות בר מבני אדם), תוקפנות, נשיכת עצמים, אנשים ובעלי חיים אחרים, ריור ושיתוקים. בחלק מן המקרים נראה מצב של "כלבת שקטה" בה בעלי החיים שקט, מדוכא ומכונס בעצמו, מקרים אלו מסוכנים כי לעתים לא עולה החשד למחלה והיא לא תמיד מאובחנת בזמן.

זריקות חיסון נגד כלבת אצל בני אדם

לאחר נשיכה של בני אדם ניתן לקבל חיסון בהזרקה ובכך למנוע את התפתחות המחלה. עם זאת, לאחר הופעת סימני המחלה הסיכוי לטיפול יעיל הוא כמעט אפסי ובכל העולם מדווח על מקרים בודדים בהם אנשים הצליחו להחלים מן המחלה.

חיסון כלבים לכלבת

כלבים בישראל מחויבים לקבל חיסון כלבת שנתי ע"י וטרינר כלבים (זאת במקביל להחדרת שבב זיהוי תת עורי) החל מגיל שלושה חודשים. חיסון חתולים כנגד כלבת אינו חובה.

בעלי חיים החשודים כנגועים בכלבת מומתים וגופתם נבדקת לנוכחות המחלה. לא קיים מבחן אמין בבעלי חיים לזיהוי המחלה בבעל חי בזמן חייו. בעלי חיים שנשכו מוחזקים בהסגר לפחות עשרה ימים בכדי לראות האם הם מפתחים את הסימנים האופיינים למחלת הכלבת.

מקרי כלבת בישראל

בכל שנה מאובחנים בארצנו עשרות מקרי כלבת בחיות בית וחיות בר, המחלה עדיין מהווה סכנה לבני אדם ולחיות המחמד שלנו. להגנתם, ולשמירה על בריאותכם, הקפידו לחסן אותם כנגד המחלה!

ראה עוד כתבות בנושא: חיסונים לכלבים