מזון לכלבים

מזון לכלבים – אוכל לכלבים

אנשים רבים אשר מחפשים לקנות מזון לכלבים והדבר תקף גם לגבי אוכל לחיות מחמד באופן כללי מבקשים המלצות מאנשי מקצוע לגבי אוכל כלבים מומלץ או מזון רפואי לכלבים, א
מפרסם: יוגב
תאריך: 13 יוני 2012

אנשים רבים אשר מחפשים לקנות מזון לכלבים והדבר תקף גם לגבי אוכל לחיות מחמד באופן כללי מבקשים המלצות מאנשי מקצוע לגבי אוכל כלבים מומלץ או מזון רפואי לכלבים, אך האמת לאמיתה היא שאין כזה דבר מזון כלבים "הכי טוב", כזה שללא כל צל של ספק עולה באיכויותיו על כל סוג אחר של אוכל לכלבים אשר ניתן למצוא במקומות אשר מיועדים לכך במיוחד, כמו למשל חנויות מזון לכלבים.

בשוק יש קשת רחבה ומגוונת של סוגי מזון לבעלי חיים: מזון לגורי כלבים, מזון רפואי לכלבים, אוכל לכלבים בוגרים ועוד כהנה וכהנה סוגים שונים של אוכל לכלבים.
יחד עם זאת, אכן יש מזון כלבים מומלץ יותר מאחרים, אך נשאלת השאלה באילו גורמים יש להתחשב בשעת רכישת אוכל לכלבים?

גורמים שיש לשקול בעת בחירת מזון כלבים

סכנת אלרגיות במזון לכלבים

סוגים רבים של מזון כלבים מבוססים על סויה או חיטה, אך הבעיה אשר טמונה ברכיבים אלה היא שישנם כלבים אשר עשויים להיות אלרגיים לרכיבים אלה, לכן כדי להימנע מהסיכון מומלץ לא לרכוש אוכל לכלבים אשר מבוסס על סויה או חיטה, ולהעדיף אוכל כלבים המבוסס על תירס.

למידע נוסף אודות כלבים

גודל אריזה של אוכל לכלבים

לעתים קרובות ההמלצות אשר ניתנות על גבי האריזות של אוכל לכלבים מכילות הפרזות באשר לכמויות או לתדירות שבה יש לתת אוכל לכלבים. חרף העובדה שהמלצות אלה ניתנות על ידי וטרינרים, סביר להניח כי מדובר בהמלצות שעולות בקנה אחד עם האינטרסים של יצרן אותו מזון לכלבים, ופחות עם הצרכים התזונתיים והבריאותיים של כלבכם. לכן יש להתייעץ עם הוטרינר האישי שלכם, אשר מכיר את כלבכם מקרוב והבקיא בבעיות הרפואיות הייחודיות שלו, וזאת על מנת להבטיח תזונה מאוזנת מבחינת הערכים התזונתיים, כמו גם מבחינת הכמויות (כדי להימנע מפיתוח נטייה להשמין).

ערכים תזונתיים במזון כלבים

כל סוג של מזון לכלב, יהיה זה מזון לגורים או אוכל רפואי לכלבים, מכיל פרוטאין (אשר מגיע מבעלי חיים או מצמחים ודגנים), ויטמינים וחומצות שומן. בשעה שאתם סוקרים חנויות מזון כלבים בחיפוש אחר סוגים שונים של אוכל לכלבים, חפשו את האריזות אשר מכילות בשר, דגים או ביצים בתור הרכיבים העיקריים. יש להעדיף בשר עוף וכבש.
רכיבים אלה הם מאיכות גבוהה מבחינה תזונתית ולכלבים קל לעכל אותם ולספוג אותם בגופם.

מחיר אוכל כלבים

כפי שכבר צוין, ישנו שפע חסר תקדים של מזון כלבים, עד כדי כך שמרוב שקשה לבחור בין הסוגים השונים, יש אנשים אשר עושים את הטעות הנפוצה ומעדיפים לבחור אוכל לחיות מחמד פשוט על בסיס המחיר שלו. למטבע הזה שני צדדים: יש אשר מצד אחד יעדיפו את אוכל לכלבים זול, מתוך הנחה שזה "רק אוכל לכלבים" והם לא צריכים משהו "מפואר". מנגד, יש אנשים שפשוט יוותרו על חשיבה עצמאית ועריכת סקר שוב ויבחרו אוכל כלבים יקר, מתוך הנחה שיקר פירושו איכותי.

אך כמובן שאין זה כך, ולמרות שלמחיר אכן יש השפעה מכרעת על בחירת מזון כלבים (אחרי הכול, מדובר בהוצאה כספית קבועה), מומלץ לבחור בגישה שפויה יותר. אוכל זול לכלבים אולי יחסוך לכם כסף בהווה, אך בטווח הארוך קרוב לוודאי שיהיה עליכם לבזבז כסף רב על תוספי מזון, ביקורים תכופים אצל וטרינר והוצאות כספיות נוספות. לכן הכי חשוב לערוך סקר שוב, גם לגבי המחיר וגם לגבי הערכים התזונתיים, ואפשר גם להתייעץ עם חברים בעלי ניסיון בגידול כלבים בריאים ושמחים, אנשי מקצוע, פורומים באינטרנט וכל מקור מידע אמין אחר.

המחיר משתנה כמובן בין אוכל לגורי כלבים, אוכל לכלבים בוגרים ואוכל לכלבים עם בעיות מיוחדות. אך, מומלץ לא לחסוך בעלויות המזון ולספק מזון באיכות ירודה יותר בכדי למנוע בעיות ווטרינריות בטווח הרחוק שיובילו להוצאות כספיות גדולות יותר. 

תזונת כלבים – מספר טיפים לגבי אוכל כלבים

  • יש להאכיל כלבים בשעות קבועות, מפני שכלבים אוהבים שגרה. יש לכך חשיבות הן מבחינת המשמעת של הכלב שלכם והן מבחינה בריאותית. ראשית כל, כלבכם יידע מראש למה לצפות מכם ולכן הוא לא יהיה מבולבל, ובדרך זו תוכלו גם להחליט מתי לשבץ את הטיול המשותף שלכם בחוץ. זה משתנה מכלב לכלב, למשל, שיש כלבים עם נטייה להיפוך קיבה ואותם רצוי להאכיל אחרי פעילות גופנית מאומצת בה שיחררו הכלבים אנרגיה באמצעות משחקי כלבים, על מנת להימנע מסכנה זו.
  • מומלץ להימנע מהאכלת כלבכם בשאריות מהשולחן, מפני שבדרך זו אתם מלמדים את הכלב להתחנן לאוכל בזמן שאתם רוצים ליהנות מארוחת ערב שקטה ובנוסף על כך, שאריות אוכל עשויות לשבש את האיזון התזונתי של כלבכם ואפילו לשבש את העיכול הסדיר.
  • אם אתם מחזקים התנהגויות חיוביות אצל כלבכם בעזרת מזון לכלב, יש להקפיד שלא להפריז בכמויות שאתם נותנים לו. חיזוקים אלה בדמות אוכל מתווספים למנות האוכל הקצובות של הכלב, וכך הוא בקלות יכול לצאת מאיזון ואפילו לפתח נטייה להשמנה. הדבר נכון גם לגבי מתן חטיפים בנוסף על אוכל לכלבים, וגם במקרה הזה יש להיוועץ בוטרינר.

סינמה אנימלייף

How Dog Food Is Made

סרטון מדהים שמסביר איך בעצם מכינים אוכל לכלבים.