Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

לטאות

לטאות (Lacertilia) הם תת-סדרה גדולה, בעלת מספר רב של מינים אשר נכללים במחלקת הזוחלים סדרת הלטאות מונה שבע עשרה משפחות הכוללות חמשת אלפים ושש מאות מינים ומהם כשלושים ושישה מינים הנפוצים בישראל.  תת סדרה זו נכללת בסדרת הקשקשיים יחד עם הנחשים. ניתן למצוא לטאות כמעט בכל רחבי העולם מלבד אנטרקטיקה, וגם באזורים הצפוניים והקרים בהם אין זוחלים אחרים. המינים השונים אותם ניתן למצוא בישראל מייצגות שבע משפחות שונות של לטאות; השממיתיים, החרדוניים, הזיקתיים, הלטאיים, החומטיים, הקמטניים והכוחיים אשר תפוצתם מתפרשת על פני כל שטח מדינת ישראל.

רוב סוגי הלטאות מתאפיינות בזנב וארבע רגליים פרט למספר מינים ספציפיים שהם חסרי הגפיים. דוגמה ללטאה ממין זה המצויה בישראל היא קמטן החורש למרבית הלטאות חוש ראייה מפותח המסוגל להבחין בדיוק רב בין גוונים שונים בין אם לצורך צייד או לשם תקשורת. חלק מהלטאות אף מסוגלות להשיל את זנבותיהן בשעת חירום ולברוח בעוד הטורף עסוק בזנב המתפתל, ועל ידי כך להציל את חייהן. גופן של הלטאות מכוסה קשקשים עשויים חומר קרני אשר נושר מספר פעמים בשנה ומפנה מקום לשכבות חדשות לצמוח תחתן, להבדיל מן הנחשים, השלת העור נעשית בחלקים ולא כחלק שלם. גודל של הלטאות נע בין כמה סנטימטרים ועד לשלושה מטרים אצל הלטאה הגדולה ביותר כיום. רוב הלטאות לא מזיקות לבני אדם ואף חוששות מלהתקרב ומעדיפות לברוח או להסתתר.

סוגי לטאות

לטאת כוח אפור (Varanus griseus)

ממשפחת הכוחיים, נפוצה בישראל באזור הנגב והערבה, גודלן מגיע לאורך של 130 סנטימטרים ולמשקל של שניים עד שלושה קילוגרם והינה הלטאה הגדולה ביותר המצויה בישראל. לטאת הכוח ניזונה ממכרסמים מדבריים, נחשים, צבים, ציפורים, לטאות קטנות וחרקים. את טרפן הן בולעות בשלומותו ונעזרות בתנועות גופן קדימה ואחורה בכדי לבלוע. לטאות הכוח ידועות באינטליגנציה מפותחת, הן בעלות קצב חילוף חומרים גבוהה, מה שמאפשר להם לנוע במהירות גבוהה ביחס לגודלן.

דרקון הכוח מקומודו (Varanus Komodoensis)

ידועה גם בשם כוח ענק, נפוצה אך ורק באיי קומודו שבאינדונזיה ונמצאת בסכנת התמעטות, בטבע קיימים אלפים בודדים של לטאת הכוח הענק. לטאת דרקון הכוח יכולה להגיע למשקל של תשעים קילוגרם ולאורך של כשלושה מטרים כשאורך הזנב עשוי להגיע למטר וחצי והוא המין הגדול ביותר מבין הלטאות והזוחלים החיים כיום.

הן בעלות יכולת ריצה מהירה יחסית למשקלן וגודלן ומסוגלות לרוץ במהירות מעל 20 קילומטרים לשעה לפרקי זמן קצרים, אך יעדיף לערוב לטרפו, לזנק ולנשוך אותו. הן צדות יונקים גדולים כדוגמת חזירי בר, כבשים, איילים ואף חיות גדולות יותר כגון תאו וניזונות גם מפגרים. לטאות הכוח נחשבות לקניבליות ולא יהססו לטרוף לטאות כוח הקטנות מהן. הן מסוכנות לאדם וידועות ביכולתן לערוב, לרדוף ולהרוג בני אדם. הן בעלות רוק הרווי בחיידקים ובקטריות שברגע שחדרו למחזור הדם של הטרף גורמות לזיהום והרעלת דם ממנו ימות הטרף לאחר מספר שעות עד מספר ימים. לטאת הכוח תעקוב אחרי הטרף הפצוע עד אשר יתמוטט.

בעונת הייחום שבין מאי לאוגוסט נלחמים הזכרים על הזכות להזדווג עם הנקבות, בקרב לטאות הענק נעמדים הזכרים
על רגליהם האחוריות ונשענים האחד על השני ונאבקים תוך ניסיון להפיל ולהצמיד את היריב לרצפה. לטאות הכוח
לעיתים נשארים עם בן זוג אחד לאורך חייהם, אך זו התנהגות נדירה.

נחושית עינונית (Chalcides ocellatus)

היא לטאת החומט הנפוצה ביותר בכל חלקי ישראל, אורכה של הנחושית מגיע לכעשרים ושלושה סנטימטרים הכוללים את זנבה. נחושית עינונית מאופיינת על ידי צבעה הצהבהב עד חום זהוב והמבריק שעל גבה והצד העליון של זנבה,
בעל כתמים חומים המסודרים בפסי רוחב כשכתם בהיר במרכז כל אחד מהם, הגחון בצבע בהיר בוהק.

נחושיות עינוניות מותאמות לחיים מתחת לגובה פני הקרקע , שם היא מבלה את מרבית חייה.
נעות על ידי פיתול כל גופן הגמיש בדומה לנחשים.
הנחושית ניזונה מחרקים ושאר פרוקי רגליים כולל נדלים. בשעות החום תעדיף להתחבא בצל תחת אבנים ובשאר היום צדה. בכדי להתגונן ובמקרה של לכידה מתפתלת הנחושית ואף מסוגלות לנשוך במקרים מסוימים תשיל זנבה בכדי להימלט.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:
איגואנה

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן