חומט

חומט (Skink) הוא בן למשפחת החומטיים, משפחה גדולה וענפה של
מפרסם: יוגב
תאריך: 01 אוג' 2012

חומט (Skink) הוא בן למשפחת החומטיים, משפחה גדולה וענפה של לטאות אוכלות כל, חומטים פעילים במשך היום, יחד עם השממיות מהוות את אחת ממשפחת הלטאות הנפוצות ביותר בישראל. לטאות חומט נפוצות בכל העולם, והן מאופיינות בצוואר וגוף רחב ועגול ובראש שאינו גדול בהרבה מן הגוף. לחומטים גפיים קצרות בדרך כלל ולמינים מסוימים (כמו למשל החומט המנוקד הייחודי לארץ ישראל). חומטים בדרך כלל מגיעים לגודל של 15-80 ס"מ.

סוגי חומטים

ישנם סוגי חומטים רבים נפוצים בגידול ביתי כחיית מחמד, היות והן יפים למראה, סבלניים למגע אדם וקלים לגידול.

חומט כחול לשון

חומט כחול לשון הנו מין החומט הנפוץ ביותר לגידול ביתי. זאת בין היתר בשל הלשון הכחולה הבוהקת שלו אותה הוא משרבב החוצה שיוצרת מראה אקזוטי ומפתיע. מינים שונים של חומט כחול לשון מגיעים לגודל 40-60 ס"מ. אורך חייהם כעשרים שנה. מוצאו מאוסטרליה ומן האיים בסביבתה. ניתן לחפש באינטרנט חומט כחול לשון למכירה (עשוי לעלות אלף שקלים ויותר) אך לעתים ניתן למצוא חומט כחול לשון למסירה או במחירים סמליים.

חומט אש

חומט אש הוא לטאה יפיפייה בגוונים משתנים של אדום, צהוב, חום וכתום. מוצאה ממערב אפריקה. אורך חייה בשבי כעשרים שנה. אורכה 20-35 ס"מ. חומט אש הנו יחסית פחדן וחששן ולכן לא ניתן להוציא אותו מהכלוב, אבל הוא נפוץ כחיית מחמד בשל יופיו הרב.

חומט מנומר

חומט מנומר נפוץ באזור שבין מערב אפריקה למזרח אסיה, כולל ארץ ישראל. אורכו כחצי מטר, צבעו אפור וחום עם פס צהוב זוהר לאורכו.

כיצד לגדל חומט?

ראשית דרוש בית גידול, כלומר אקווריום, ברוחב של 90 ס"מ לפחות. את האקווריום יש לצייד בענפים, צמחים, סלעים ומקומות מסתור. בחורף צריך לאבזר את האקווריום במנורת חימום או גוף חימום ולמקם אותה בצידו, כך שחלק מן האקווריום יהיה קר וחלק חם.

יש לספק לחומט קערת מים גדולה כך שיוכל להתרחץ בה.

מזון החומט צריך להיות מורכב מבשר וצמחים, כולל שאיריות עוף ובקר, תולעים חולדות עכברים (ניתן להשיג בחנות החיות) פירות, עלים ירוקים וירקות, כמו גם אבקת סידן וויטמינים ללטאות.

עובדות מרתקות אודות חומטים

  • לחומטים יש דם בעל צבע ירוק דומיננטי בשל מערכת סילוק הרעלים הייחודית שלהם.
  • לסוגים מסוימים של לטאות ממשפחת החומטיים לשון מפוצלת.
  • כמו מינים רבים של לטאות, גם החומט מסוגל להסיר את זנבו כדי להימלט מטורף ולגדל חדש.
  • חומטים נוהגים לחיות לבד, אולם במינים מסויימים הנקבה שומרת על הצאצאים עד לבגרותם.

למידע נוסף על סוגי זוחלים

סינמה אנימלייף

Amazing Reptiles: The Blue Tailed Skink

סרטון מידע על חומט כחול הזנב.