סוגי לטאות

סוגי לטאות

יש בעולם סוגי לטאות שונות השייכות לתת סדרה מסדרת הקשקשאים.
מפרסם: יוגב
תאריך: 12 אוק' 2012

יש בעולם סוגי לטאות שונות השייכות לתת סדרה מסדרת הקשקשאים. לטאות (Lacertilia) היא התת סידרה הגדולה ביותר במחלקת הזוחלים ומונה כשלושת אלפים וארבע מאות מינים. הלטאות שוכנות כמעט בכל רחבי העולם והן חיות גם באזורים צפוניים אשר לרוב אין בהם זוחלים אחרים.

למרבית מיני הלטאות יש גפיים מפותחים וגם אצל המינים שרגליהן התנוונו קיימים עדין שרידים המעידים על כך שבעבר היו ללטאות אלה גפיים באזור חגורת הכתפיים והאגן. גחונם של הלטאות מכוסה בשורות אחדות של קשקשים ומרביתם בעלי עפעפיים הנעים במהירות ויעילות במטרה להגן על עייני הלטאה. שני חלקי הלסת התחתונה של הלטאות מחוברים ביניהם בחיבור יציב ולא במיתר גמיש וכתוצאה מכך פועלת הלסת של הלטאות כיחידה אחת. לרוחב הגולגולת, מצידה העליון, מתמשך מפרק גמיש המחבר את מערכת הלסת העליונה ואת שאר עצמות הפנים אל קדרת המוח, הודות למפרק זה יכולות הלטאות לפעור את פיהן לרווחה.

ישנן לטאות המאופיינות ביכולת שחיה מצוינת ולרובן לשון ארוכה מאוד המשמשת אותן לחישה וללכידת ריחות. המידע המתקבל מהלשון מועבר לאיבר יעקובסון שהוא למעשה איבר הרחה נוסף לאף והוא ממוקם בין האף לבין הפה.חושי הלטאות מפותחים והחוש המפותח ביותר שלהן הוא חוש הראייה, הוא מסייע ללטאות בפעולת הציד. כמו כן, מבנה גופן של רוב הלטאות מותאם ללכידת ולבליעת טרף קטן יחסית, לרוב חרקים.

זיקית (Chameleon)

זיקית מאופיינת ביכולת לשנות את צבע עורה ולהתאים אותו לסביבה בה היא נמצאת על מנת להגן על עצמה בפני טורפים המאיימים עליה או כדי להתקרב לטרפה מבלי שהוא ישים לב אליה ועל ידי כך להקל את פעולת הציד שלה. לזיקית לשון ארוכה ועיניים המסוגלות לנוע לכיוונים שונים ולאפשר לה שדה ראייה רחב.

גופה של הזיקית פחוס משני צדדיו ואורכה מגיע עד כשלושים וחמישה סנטימטר כאשר מחצית מגופה הוא למעשה הזנב. רגליה של הזיקית דקות ובעלות אצבעות המאוחות בקבוצות בנות שתיים ושלוש אצבעות. זנבה של הזיקית הוא גמיש ובכך מסייע לה בטיפוס על ענפים.

הזיקית ניזונה בעיקר מחרקים כגון: חגבים, חרגולים, גמלי שלמה, זבובים, זחלים ופרפרים. בנוסף לכך ניזונה הזיקית גם מעלים וצמחים ואילו זיקיות גדולות ניזונות לעיתים מציפורים קטנות.

ראו מידע נוסף על זיקית מצויה

חרדון מצוי (Frill-necked lizard)

חרדון מצוי הוא החרדון הנפוץ ביותר בישראל מבין כל החרדונים הקיימים בארץ. אורך גופו של החרדון המצוי הוא כשלושים סנטימטר בממוצע, מבנה ראשו רחב ושטוח, גופו מוצק ומכוסה בקשקשים גדולים וקוצניים, רגליו שריריות ובעלות ציפורניים ארוכות, חזקות וחדות. בלסתות הפה, העליונה והתחתונה מצויות שתי זוגות שיניים בצורת ניבים הבולטות בגודלן. צבעי גופו של החרדון המצוי שונים ומשתנים בהתאם לגיל, למקום ולתנאי הסביבה. לרוב נע צבע הגוף בין אפור שחרחר לאפור צהבהב כשאר לרוב הזכרים כהים יותר מהנקבות.

החרדון המצוי ניזון בעיקר מחרקים ופרוקי רגליים שונים וחלזונות אך לעיתים הוא ניזון גם מעלים ופרחים שונים.

ראו מידע נוסף על חרדון

חומט סודני (Gerrhosaurus major) 

חומט סודני הוא מין של לטאה הנפוץ בעיקר בדרום ובמזרח אפריקה. מבנה גופו גדול יחסית ואורכו נע בין ארבעים וחמישה לשבעים סנטימטרים. גופו מכוסה קשקשים מרובעים וצבעו חום-אפור.

החומט הסוני ניזון מפרוקי רגליים ומצמחים שונים אך ככל שהוא גודל טרפו עשיר יותר והוא ניזון גם מביצים, ציפורים קטנות ומכרסמים.

ראו מידע נוסף על חומט

נחושית עינונית (Chalcides ocellatus)

נחושית עינונית היא מין של לטאה הנפוצה ביוון, דרום איטליה, מלטה וצפון אפריקה. בישראל ניתן למצוא אותה בכל חלקי הארץ כאשר בשעות היום היא תרה אחרי מזונה ובשעות הלילה היא נוטה להתחבא מתחת לאבנים. אורך גופה מגיע לעשרים ושלושה סנטימטרים כאשר הזנב מהווה כמחצית ממנו. צבעה גופה צהבהב או חום זהוב  עם כתמים חומים קטנים שבמרכזם נקודה לבנה וגחונה בוהק.

הנחושית עינונית ניזונה מפרוקי רגליים ונדלים בפרט ולעיתים היא מגוונת את מזונה בעלים שונים.

שממית הבתים (Hemidactylus turcicus)

שממית הבתים היא הלטאה הנפוצה ביותר באזורי מגורי האדם בישראל. אורך גופה של שממית בית הוא עד כארבע עשר סנטימטר, עורה שקוף למחצה, רך ומכוסה קשקשים בגוון ורדרד, כתום בהיר או חום בהיר. אצבעותיהם מכוסות כריות הדבקה המאפשרות לה טיפוס על קירות ועצמים שונים.

שממית הבתים נמצאת רוב הזמן בחללים קטנים ומוסתרים בבית ולעיתים נמצא מספר שממיות באותו מקום מסתור. כאשר השממית חשה מאוימת היא משחררת את זנבה באמצעות כיווץ של שריר הזנב עד כדי ניתוקו מגופה. בזנב נוצרת פעולה עצבית אשר יוצרת פעולות התפתלות ובכך מסיחה את תשומת ליבו של הטורף. בכך מתאפשרת בריחתה של השממית. בתוך מספר שבועות מגדלת השממית זנב חדש.

שממית כמו רוב סוגי לטאות ניזונות מחרקים קטנים, פרפרים, יתושים ועוד.

סינמה אנימלייף

Picking Beginner Pet Lizards : Types of Lizards

סרטון על סוגי הלטאות השונות ומה שונה מאחד לשני.