Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

מחלות תוכים

מחלות תוכים נפוצות אצל תוכים החיים בטבע וגם אצל תוכים המוחזקים בשבי. חלקן מסוכנות ויכולות להביא למותו של התוכי וישנן מחלות אשר יכולות להדביק אפילו בני אדם אשר נמצאים בסביבת התוכי החולה. אחד הדברים החשובים למגדלי תוכים הוא אבחון מוקדם של נשאות והתפרצות המחלות על ידי סימנים קליניים, בדיקות דם ובדיקת נוגדנים.

מחלת מקור ונוצות בתוכים

מחלת המקור והנוצות הינה מחלת תוכים וריאלית ומדבקת בין תוכים. גורם המחלה הוא וירוס עמיד מאוד לתנאי הסביבה הנקרא צירקווירוס. מחלת המקור והנוצות גורמת לאחוזי תמותה גבוהים אצל תוכים צעירים בשל כשל של מערכת החיסון, פגיעה בחילוף נוצות ופגיעה בצמיחת המקור. מחלה זו עלולה לפגוע בתוכים שונים אך נפוצה לרוב אצל התוכים האוסטרליים, האפריקאיים והאסיאתיים. הידבקות במחלת המקור והנוצות יכולה להתבצע דרך מגע ישיר עם תוכי חולה או אכילה ושאיבת אבק נוצות וצואה של תוכי חולה. כמו כן קיימים מקרים בהם מתבצעת הדבקה מהאם לגוזלים על ידי מעבר של הווירוס לביצה. סימני המחלה הם: נשירת נוצות באופן שאיננו נורמאלי, צמיחת נוצות באופן לא בריא ובצבע חריג, פגיעה במבנה המקור, חולשה, דיכאון ושלשולים. כיום לא נמצא טיפול למחלה וחלק קטן מהתוכים יחלימו ויהפכו לנשאים של המחלה. אך, בכך יהוו גורם מדבק ומסכן לתוכים אחרים.

מחלת פוליומה

מחלת פוליומה הינה מחלה הנגרמת על ידי נגיף ופוגעת כמעט בכל מיני התוכים. מחלת הפוליומה פוגעת בעיקר בגוזלים וגומרת למוות תוך ארבעים ושמונה שעות מרגע הופעת הסימנים הקליניים של הגוזלים הנגועים במחלה.

הסימנים הקליניים למחלה הם: אובדן תנועתיות בזפק, שלשולים, פליטת מזון, נפיחות הבטן, דיכאון, איבוד תיאבון, איבוד משקל,פגיעה בצמיחת הנוצות, קשיי נשימה ודימומים פנימיים. תוכי אשר שרד את מחלת הפוליומה ישאר נשא של המחלה כל חיו ויהוו גורם מדבק לתוכים אחרים אם כי מידת ההפצה משתנה בין סוגי התוכים השונים.

מחלת כלמידיה

מחלת כלמידיה בתוכים נגרמת על ידי חיידק תוך תאי הנקרא כלמידיה פסיתצ’י. מחלה זו היא מחלה בעלת פוטנציאל הדבקה לאדם. סימני המחלה מופעים בעיקר במצבי חולי של התוכי אך הוא יכול להיות נשא ולהפיץ את חיידק הפסיתצ’י גם ללא התפרצות של סימנים הקליניים. חיידק זה יכול לדגור בגוף התוכי בין ארבעים ושתיים יום ועד למספר שנים. חיידק זה מופרש מתוכים חולים או נשאים דרך הפרשות עיניים, הפרשות אף, צואה ושאיפת אבק נוצות. סימני המחלה הם: קוצר נשימה, חרחורים והתעטשויות, הפרשות מהאף, הפרשות מהעיניים, שלשול, חולשה, רעידות, נוצות סמורות וחוסר תיאבון.

קיים טיפול אנטיביוטי למחלה הניתן בנוזל לפה או בהזרקה למשך ארבעים וחמישה ימים.

אקרית קנמידוקופטס

אקרית קנמידוקופטס הוא טפיל אשר פוגע בעור ובמקור של תוכים ובעלי כנף שונים. הטפיל מתחפר אל תוך העור וגורם לתחושת אי נוחות, גירוד ולקויות עור מרובות אשר עלולות לסכן את חיו של התוכי. הטפיל חי את כל חיו כאשר הוא מתחפר בעור באזורי המקור, עפעפיים ורגליים.

ההדבקה בין התוכים מתבצעת על ידי שהות ממושכת בקרבת תוכי חולה לבין תוכי בריא, כמו כן קיימת הדבקה בין הורים לגוזלים. סימני המחלה הם: קשקשת, התעבות של העור באזור הרגליים ומסביב למקור והעפעפיים, ולעיתים גם התעוותות של המקור ושל הרגליים. ישנם מינים של המחלה אשר גורמים לנשירת נוצות, לגירוד חזק ולתלישת נוצות כתוצאה מכך. ישנם מספר חומרים המתאימים לטיפול במחלת הקנמידוקופטס והם ניתנים דרך נוזל בטפטוף לפה או בטפטוף לעור ולעיתים יש לשלב טיפול אנטיביוטי.

מאמרים נוספים לקריאה:
מחירון תוכים
אילוף תוכים
תוכים למכירה

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן