ארנבים

ארנבים

ארנבים נחשבים לחלק מהיונקים המוצלחים ביותר, ביחס למידת ההתאקלמות שלהם למקומות מגורים חדשים, בייחוד הארנב האירופאי.
תגיות: גידול
מפרסם: יוגב
תאריך: 16 מאי 2012

ארנבים נחשבים לחלק מהיונקים המוצלחים ביותר, ביחס למידת ההתאקלמות שלהם למקומות מגורים חדשים, בייחוד הארנב האירופאי. לפני מספר אלפי שנים מקום משכנו הטבעי של סוגי ארנבים רבים היה בצפון מערב אפריקה ובאיבריה (ספרד ופורטוגל). אולם עם חלוף השנים בני אדם לקחו עמם ארנבים אותם ארנבים חמודים וקטנים המסתגלים במהירות ומתרבים במהירות רבה יותר כמעט לכל אחת מיבשות כדור הארץ.

יש הטוענים כי ארנבים (Rabbits) הובאו לראשונה מאיבריה על ידי היוונים העתיקים, אשר השתמשו בהם בתור מקור למזון ופרווה עבורם ועבור מדינות אחרות באירופה. יש כאלה המדווחים כי לאחר שהרומאים הביאו ארנבים לבריטניה, אוכלוסייתם נכחדה כמעט לגמרי, עד שלאחר מספר מאות שנים הנורמנים חזרו לטפחם ולגדלם.

ארנבים – התפשטות ארנבים ברחבי העולם כולו

ארנבים החלו להתפשט ברחבי העולם בהמוניהם במאות ה-17 וה-18, כאשר חוקרי התרבויות לקחו את הארנב האירופאי עמם אל ארצות זרות. קפטיין ג'יימס קוק הביאה לראשונה סוגי ארנבים שונים לאוסטרליה בשנות ה-70 של המאה ה-18.

היום ניתן למצוא סוגי ארנבים שונים כמעט בכל מקום ומקום ברחבי העולם החל במדבר וכלה בפסגות הרים וזאת הודות ליכולת שלהם להשתמש בקשת רחבה ומגוונת של צמחים בתור מקורות התזונה שלהם. באזורים ארקטיים ארנבים ניזונים מאצות. באותה תקופה בני אדם החלו לצוד סוגי ארנבים בתור תחביב, וכך עדיין נעשה במקומות מסוימים ברחבי העולם.

במהלך התקופה הויקטוריאנית, במאה ה-19, לאחר שבעקבות המהפכה התעשייתית האיכרים עזבו את הכפרים ועברו אל העיר, החל להתפשט בקרב האנושות המנהג של גידול ארנבים בתור חיות מחמד, ומנהג זה של גידול ארנבים היה נפוץ בעיקר בקרב בני המעמד הבינוני. בתקופה זו פותחה השקפה רומנטית כלפי ארנבים, כי סוגי ארנבים שונים – ארנבים ננסיים, גורי ארנבים, או סתם ארנבים חמודים – העניקו לתושבי הערים את ההזדמנות לחוות קרבה לטבע בתוך העיר.

לאורך השנים הוקמו בתי עסק של גידול ארנבים אשר הציעו מגוון רחב של שירותים, כגון מידע על ארנבים, כלוב ארנבים, משחקי ארנבים, ארנבים לאימוץ או ארנבים למכירה וכיוצא באלה – מה שרק חיזק את התפיסה של ארנבים בתור חיות מחמד וכך ארנבים חמודים הפכו חיות מחמד גם של ילדים קטנים ומכאן נסללה דרכם להפוך לאחת מחיות המחמד הנפוצות ביותר בימינו.

ארנבים מידע על גידול ארנבים - סוגי ארנבים

כפי שכבר צוין, ישנם סוגי ארנבים רבים (אך יהיו אשר יהיו ההבדלים ביניהם, הם ארנבים חמודים אחד אחד) ולאורך השנים בעלי מקצוע אשר עוסקים במלאכה של גידול ארנבים פיתחו גזעים מיוחדים של ארנבים. למעשה, כיום ידוע על לפחות ארבעים ושניים גזעים של ארנבים המשמשים בתור חיות מחמד. בין סוגי ארנבים פופולאריים ניתן למנות: ארנב ננסי, ארנב אנגורה, ארנב ראש אריה, ארנב שמוט אוזניים ועוד סוגי ארנבים רבים נוספים.

תזונה
חציר מהווה חלק בלתי מבוטל מתזונתם של ארנבים והוא חיוני מאוד לבריאותם הכללית. סוגי ארנבים שונים צריך להאכיל בשילוב מאוזן המורכב מכמות קטנה של מזון לארנבים עשיר בסיבים תזונתיים (אשר כולל לפחות 18 אחוז של סיבים תזונתיים), יחד עם קשת רחבה ומגוונת של ירקות, כולל עלים ירוקים כגון פטרוזיליה וכוסברה וגם ירקות שורש.

התנהגות של ארנבים
ארנבים פעילים בעיקר בשעות בין הערביים, יחד עם זאת הם יכולים להתאים את לוח הזמנים שלהם ולשנותו במעט כך שיתאים למשפחתם האנושית. ארנבים הם בעלי חיים מאוד חברתיים (לא נדיר לראות משחקי ארנבים חברתיים) ולצד זאת הם גם מאוד קנאים לטריטוריה האישית שלהם. יש לשכן ארנבים בתוך כלוב ארנבים המתאים לשהייה נוחה ואשר יענה על כל הצרכים שלהם. למרות שזה עשוי להפתיע אנשים רבים, ניתן לאלף ארנבים לעשות את צרכיהם בתוך כלוב ארנבים או בכל מקום אחר.

מידע על ארנבים – ארנבים מידע ופרטים על מבנה גופם

תוחלת חיים
ארנבים חיים בין חמש עד חמש עשרה שנים בממוצע. תוחלת השנים משתנה על פי הגזע. בדרך כלל סוגי ארנבים בגודל בינוני עד גדול חיים יותר מאשר ארנבים ננסיים.

הזדווגות, היריון ולידה
תקופת ההיריון של ארנבות נמשכך בין 30 ל-33 יום. גורי ארנבים נולדים עיוורים חירשים ועירומים משיער. שעות מספר לאחר הלידה, ארנבת יכולה להזדווג בשנית. ארנבת יכולה להיכנס להיריון עד כשבע פעמים בשנה. גורי ארנבים יכולים להתחיל להזדווג כשהם מגיעים לגיל 4-5 חודשים.

משקל
משקלם של ארנבים משתנה על פי הגזע שלהם, לכן יש סוגי ארנבים במשקל בטווח אשר נע בין 1.5 ק"ג עד 7.5 ק"ג. 

ראה עוד מידע על ארנבים: ארנב אנגורה, ארנס ננסי, ארנב ראש אריה, ארנב שמוט אוזניים

סינמה אנימלייף

Pets 101- Rabbits

ארנבים הם חיות מחמד נהדרות לילדים, הם נעימים למגע בזכות הפרווה הנעימה שלהם.בסרטון הזה יש הרבה מידע על ארנבים.