גרביל

גרביל

גרביל (Gerbils) הוא יונק מכרסם אשר ניתן למצוא אותו בעיקר בהודו ובמדינות שונות ברחבי מרכז אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. 
תגיות: גידול, מידע
מפרסם: יוגב
תאריך: 18 מאי 2012

גרביל (Gerbils) הוא יונק מכרסם אשר ניתן למצוא אותו בעיקר בהודו ובמדינות שונות ברחבי מרכז אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. 
גרבילים החיים במדינות אלה עשויים לחיות במגוון רחב של סביבות מסוגים שונים. 
בין היתר, גרביל יכול לחיות באזורי ערבה מסוגים שונים, אזורים מדבריים חמים ואזורים מדבריים למחצה.

גרביל בדרך כלל מפגין בטן לבנה למראה (בגוונים של אוף ווייט עד לבן שמנת), וצבע הפרווה שלו עשוי להיות בצבעים שונים בהתאם לאזור מגוריו, ויש סוגי גרבילים שונים בעלי צבעי פרווה שונים – החל מחום אדמדם עם נקודות שחורות קטנות וכלה בגוון אפרפר.

בדרך כלל, גרביל נפוץ הינו בעל פרווה חומה בהירה, יש לו פרצוף עכברי מעט ורגליים אחוריות ארוכות יחסית, אשר מאפשרות לו לקפץ ממקום למקום בדומה לירבוע או קנגורו.

אורך גופו של גרביל ממוצע נע בין 5 עד 20 סנטימטר, לא כולל הזנב שלהם, אשר אורכו נע בין 4 עד 24 סנטימטר.
קולוניות של גרבילים בדרך כלל חיות במאורות אשר עשויות להיות בדמות מחילה פשוטה ורגילה עד למנהרות רבות בעלות מעברים משותפים. הרוב המוחלט של סוגי גרבילים פעילים בעיקר בשעות הלילה והם ניזונים מזרעים, עשבים, אגוזים, חרקים ושורשים. גרביל זקוק יחסית למעט מים.

גרביל חי בין ארבע שנים לשמונה שנים, אבל כמובן שישנם סוגי גרבילים שונים ותוחלת החיים שלהם משתנה מסוג לסוג.
במהלך השנתיים הראשונות לחיה, נקבת הגרביל עשויה להמליט מדי חודש עד 14 גורי גרביל. כפי שצוין, ישנם סוגי גרבילים רבים, וכיום ידוע על יותר משבעים זנים שונים של גרבילים. גרביל מונגולי הוא הגרביל הנפוץ ביותר כיום, לאחר שנעשה בו שימוש נרחב בתור חיית מעבדה.

גרבילים – מה צריך לדעת לפני שמביאים הביתה ?

גרבילים אינם אוהבים להיות לבדם ללא כל חברה, ולמעשה מחקרים הוכיחו כי גרבילים בודדים חיו חיים קצרים והיו פחות בריאים, ובנוסף על כך הם גם היו בעלי משקל עודף ולא הכי מאושרים בעולם.

לכן מומלץ בחום לא לקחת גרביל אחד, אלא לפחות שני גרבילים – אחרת אתם גוזרים על הגרביל שלכם מידה רבה של צער ואיכות חיים ירודה. מלבד כל הסיבות שצוינו עד כה – שאמורות להספיק כדי לשכנע אתכם – גרביל שחי לבד הוא גם פחות ידידותי ויותר קשה לאלף אותו.

כל גרביל ישמח מאוד אם האדם שאימץ אותו יאכיל אותו וישתעשע איתו מעת לעת, אולם אין די בכך. כי גם אם – במצב האידיאלי והלא הסביר – אתם נמצאים כל היום בבית ומשחקים איתו כל כמה שעות, עדיין גרביל בודד נאלץ לישון לבד, לאכול לבד וכדומה. לכן יש חשיבות מכרעת לאימוץ גרביל נוסף לחיק המשפחה שלכם. גרביל זכר וגרביל נקבה יסתדרו ללא כל בעיה מיוחדת עם בני מינם, במיוחד אם הם מורגלים לכך מגיל צעיר (שישה עד שמונה שבועות), או אם מדובר באחים ואחיות.

לנקבות יש נטייה להיות פחות יציבות בקבוצות המונות יותר משני גרבילים, בעוד שלזכר גרביל יש נטייה להיות סובלניים יותר לחבריהם בקבוצות של שלושה ומעלה. בדרך כלל מומלץ לכל מי שבוחר לגדל גרביל, שיעשה זאת בזוגות מפני שכך פוחתים הסיכויים לאלימות. בנוסף על כך, לעולם אין לערבב בין גרבילים משבטים שונים, כלומר לשכן יחדיו גרבילים אשר עד כה התגוררו בנפרד.

סינמה אנימלייף

Pet Rodents : How to Train a Gerbil

גרביל הוא מכרסם חמוד וכיף לגדול אותו אבל צריך גם לאלף אותו.