Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

נחשים

נחשים (Snakes) משתייכים למשפחת הזוחלים על אף שהם נבדלים ממרבית בני משפחה זו בשל העדר גפיים מלא.
בקבוצת הנחשים (Serpentes) קיימת חלוקה בסיסית לארבע על-משפחות;

  • נחשי נהרות (Acrochordoidea)
  • זעמנים (Colubroidea)
  • קמאים (Henophidia)
  • נחשילים (Typhlopoidea)

גופם של נחשים

גופם מכוסה בקשקשים עשויים חומר קרני כאשר את שכבת העור העליונה הם מסירים מספר פעמים בתקופת חייהם על מנת לחדש את עורם אשר נמצא בחיכוך מתמיד עם הקרקע. העור אותו משילים הנחשים מוכר בשם נשל הנחש. כל איברי גופם מאורכים וצרים על מנת להתאים למבנה גופם הצר והארוך.

את יכולת התנועה המרשימה שלו מקבל הנחש ממערכת טבעות ושרירים חזקה במיוחד הפרוסה לכל אורך גופו. אומנם, אין להם אוזניים חיצוניות אך הם בעלי אוזניים פנימיות המאפשרת להם לשמוע זעזועים קטנים בקרקע בלבד. מלבד יכולת שמיעה נמוכה גם יכולות הראיה של הנחשים אינה גבוהה והם מזהים את טרפם בעיקר בזכות חוש ריח מפותח מאד ובאמצעות גומות חישה הנמצאות בין העיניים לנחיריים.

נחשים הם אוכלי בשר

ידוע רק על מספר סוגים בודדים שאוכלים פירות בנוסף לבשר. הנחשים בוחרים בגודל הטרף על פי גודלם כאשר הנחשים הקטנים בוחרים בחרקים קטנים וככל שמדובר בנחש גדול יותר כך הטרף אותו יבחר יהיה גדול יותר. תזונתם מתבססת בעיקר על עופות, יונקים ומכרסמים קטנים. אך תועדו מקרים של טריפת חזירי בר על ידי נחשים ארסיים.

הנחש אוכל את כל טרפו בפעם אחת הודות לעובדה שהוא יכול לפרוק את לסתותיו ולפתוח אותן לגודל עצום. שיטות הציד שלהם מתחלקות לשני סוגים; ארס וחנק. בעת שימוש בטכניקת ארס הנחש מכיש את בעל החיים ומחדיר לגופו ארס רב עוצמה דרך ניביו החלולים. הארס מוביל לקרישת דם מהירה בתוך גופו של בעל החיים וגורם להרס מידיי של רקמות ושרירים. לעומת הארסיים, ישנם כאלה המשתמשים בשיטת חנק מוחצים את גופו של בעל החיים עד שזה מת מחנק ואז הם פונים לאכילתו. בשתי השיטות הם ממתינים עד שליבו של בעל החיים ייעצר לחלוטין וזאת על מנת שלא יתעורר בבטנם, דבר שעלול לפגוע בהם.

התרבות נחשים

התרבותם מתרחשת לרוב באביב או בקיץ. בעת ההזדווגות נכרכים הזכרים סביב הנקבות בתופעת המכונה כדור ההזדווגות. לאחר שלב זה הזכר מפרה את הביצים בגוף הנקבה. נקבת הנחש מטילה עד כמאה ביצים בהמלטה תלוי בסוג הנכון ואם מדובר בנחש גדול או נחש קטן יותר.

סמל נחש בתרבות ובחלומות

סמלים של נחשים בתרבות וחלומות גורמים לרוב לתחושת פחד, רוע ומסתוריות אצל מרבית האנשים. אך, מסתבר כי הופעתם של סמלים של נחשים בתרבות או הופעת נחש בחלום מעידה לרוב על סימן של התחדשות ויציאה לדרך חדשה כמשל לנחש המשיל את עורו. בתרבויות מסוימות הופעת נחש בחלום מעידה על הריון קרב. בנוסף, גופים רבים בוחרים לשלב את סמל הנחש בסמלן על מנת להפגין עוצמה וכוח ולמעשה לשייך לעצמם כמה מהתכונות המזהות עם זוחל אימתני זה.

מאמרים נוספים לקריאה:
גידול חרקים
הדברה ירוקה

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן