Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

נחש פתן

נחש פתן (Constrictor) נחשב לאחד הנחשים המסוכנים הקיימים בעולם כיום. ישנם סוגים רבים של פתנים כאשר המוכרים יותר הם הקוברה, הטייפון והממבה. ישנם כמאתיים ושבעים סוגים של נחשי פתן כאשר כמאתיים ועשרים סוגים חיים על פני האדמה במקומות צחיחים ומדבריים  ואילו החמישים הנותרים חיים במים.

גודלו של נחש הפתן מגיע עד לאורך של חמישה וחצי מטרים והם יכולים להופיע במגוון רחב של צבעים שונים, המסייע להם להסוות עצמם מטורפיהם. מבנה גופו של הנחש דומה לנחשים ממשפחת הזעמניים וראשם אינו רחב יותר מצווארם.

הכשת נחש פתן

דרך התקיפה של נחש הפתן מתחילה באיום המופיע כהזדקפות בחלק הקדמי של גופם ונשיפות חוזרות ונשנות . שיני הארס של נחשי הפתן גדולות מאד לעומתם של נחשים אחרים והם ממוקמות בלסת העליונה.

חלק מנחשי הפתן המתיזים ארס לתוך עיניהם של בעלי החיים השונים שהם עומדים לתקוף. כאשר בעל החיים מטושטש מהארס בעיניים מכישים הנחשים את בעל החיים עד למותו גם במידה והדבר דורש מספר רב של הכשות. ישנם סוגים שונים של נחשים ממשפחת הפתנים אשר חונקים את טרפם בנוסף להכשתו על מנת לוודא את מותו טרם בליעתו בשלמותו.
תזונת נחש פתן

נחשי הפתן החיים על היבשה ניזונים בעיקר מזוחלים, ציפורים ויונקים שונים כל עוד טרפן קטן מהם באופן יחסי. לעומתם, נחשי הפתן החיים בים ניזונים בעקר מדגים.

נחשי הפתן בולעים את טרפם בשלמותו ולכן הם מוודאים באופן מוחלט כי הטרף מת לפני שהם מתחילים בתהליך הבליעה. במידה ולא יעשו זאת הטרף יכול להתעורר בבטנם – דבר שעלול להיות מסוכן ויש להוביל גם למוות.

אומנם נחשי הפתן הם נחשים ארסיים אך הם אינם מסוכנים  לאדם באופן מיוחד היות ולרוב ימצאו הנחשים באזורים צחיחים בהם לא תתיישב אוכלוסיית אדם גדולה.

הארס של נחשי הפתן החיים בים חזק פי כמה מהארס של נחשי הפתן החיים באדם. בישראל ניתן למצוא נחש פתן אחד והוא נחש הפתן השחור והוא נמצא באזרי הנגב, מדבר יהודה וסיני.

רביית נחשי פתן

נחשי הפתן מזדווגים באופן זהה לכלל הנחשים בתופעה המוכרת בשם כדור ההזדווגות בו הזכר כורך את גופו סביב גופה של הנקבה. לאחר ההפריה נקבת הפתן מטילה על 17 ביצים עליהן היא מגינה במשך חודשיים עד לבקיעתם.

לאחר בקיעת הביצים מגיע גודלם של הנחשים לאורך של 25 סנטימטר ורק לאחר כחמש שנים הם מתארכים לגודל של מטר ויותר. לנחשי הפתן שיני ארס הנמצאות בחלק האחורי של הראש אשר גדולות עם הזמן. כבר בגילם הצעיר שיני הארס של נחשי הפתן מכילות ארס חזק מספיק אשר יכול להוביל למוות ולכן מומלץ לא להתקרב לנחשים אלו גם במידה ומדובר בנחשים קטנים.

על אף אורכם הקצר בעת בקיעתם מהביצים גודלים נחשי הפתן לגדלים מרשימים ואף ניתן למצוא בקבוצה זו את הנחש הארסי הארוך ביותר בעולם – רב פתן מלכותי.

למידע נוסף על סוגי נחשים

סוגי נחשי פתן (Elapidae)

ישנם סוגי פתניים בעולם אנו נתייחס לשניים מוכרים ונפוצים: הפתן השחור ונחש רב פתן מלכותי.

פתן שחור (Walterinnesia aegyptia)

הפתן השחור הוא נחש ארסי מאד ממשפחת הפתניים. גופו של נחש זה צבוע שחור, ראשו צר, עניו קטנות ולכן יש לו ראייה חלשה.
אורכו מגיע עד לאורך של מטר וחצי והוא חי באזורים מדבריים, בחולות ואזורים ההרריים.

הפתן השחור נמצא לרוב מתחת לאדמה אליה הוא מתחבר באמצעות ראשו. במהלך היום חי הפתן במערות בתוך סלעים ונחלים, ומרבית פעילותו היא לילית.

הפתן השחור ניזון מכל המכרסמים, הציפורים, הלטאות ונבלות של בעלי חיים שונים. חוש הריח של הפתן השחור מפותח מאד וכך הוא צד את טרפו. הפתן מכיש את הטרף שלו ואז משחרר אותו ובולע אותו באטיות.

רב פתן מלכותי (Long king cobra)

פתן מלכותי נמצא בדרום מזרח אסיה ככלל ובהודו בפרט. אורכו של הנחש מגיע עד לחמישה מטרים ומשקל הנחש מגיע עד לכעשרה קילוגרמים. צבעו של הרב פתן המלכותי הוא ירוק עם צהוב או שחור עם פסים בצהוב בהיר לאורך כל גופו. הנחש נמצא ביערות ליד נהרות ואגמים בדרום מזרח אסיה.

נחש רב פתן מלכותי ניזון בעיקר מנחשים אחרים; נחשים ארסיים ונחשים קטנים. נחש זה אוכל גם מכרסמים, ציפורים ולטאות.
אחרי ארוחה הוא יכול לחיות בלי לאכול דבר במשך תקופה ארוכה של כמה חודשים.

הנחש מזהה את הטרף שלו במרחק של מאה מטרים ונע לעברו. כאשר הוא מגיע אליו הוא לרוב מכיש אותו מספר פעמים עד למותו ורק לאחר מכן בולע אותו.

למידע נוסף על נחשים בישראל

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן