Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

סוגי יונים

סוגי יונים נכללות כולן תחת משפחה אחת מסדרת היונים הכוללת 318 מיני יונים אשר כולם אחידים בהתנהגותם ובהופעתם. אך, בני משפחה זו שונים זה מזה מאוד בגודלם הנע בין שבעה עשר ועד שמונים סנטימטר. כולם בעלי גוף קצר ומגושם, צוואר קצר וראש קטן כאשר למינים אחדים יש ציצית נוצות על הראש.

אצל יונים המקור עדין וחלש והוא מתעבה סמוך לקצהו, בבסיס המקור יש עור רך ותפוח הנקרא דונגית ובה נפתחים הנחיריים. רגליהם קצרות, אורכן של הכנפיים איננו קבוע וכך גם אורך הזנב. הזנב עצמו מעוגל או ישר בקצהו ובזמן התעופה נפרש כמניפה. אורך החיים הממוצע של היונה הוא כחמש שנים בטבע אם כי נצפו בעבר גם יונים שחיו כחמש עשרה שנה בשבי.

סוגי יונים – תהליך רבייה אצל יונים

תהליך רבייה אצל יונים מתרחש אחת לחודשיים. מכיוון שהיונים הם מונוגמיות הן אינן מחליפות בן זוג כל חייהן אלא אם אחד מבני הזוג נפטר ולכן תהליך הרבייה יחזור על עצמו עם אותו בן הזוג מספר פעמים במהלך חייהם.

הן יבנו יחד את הקן מקש או מזרדים, ידגרו יחד על הביצים ויאכילו יחדיו את הגוזלים כאשר לכל אחד מבני הזוג המשמרת שלו.
כאשר הגוזל מצמיח נוצות, ההורים דוחפים אותו מהקן ומתכוננים להטלה הבאה. בכל הטלה מוטלות שתי ביצים לבנות אשר בוקעות לאחר עשרים ימי דגירה. הגוזלים בוקעים קירחים ותלויים בהוריהם שיאכילו אותם.

תזונת יונים

תזונת יונים מורכבת מגרעינים שונים ודגנים כגון: דורה אדומה, אורז לבן, חיטה, תירס, שעורה ועוד. כמו כן היונים ניזונות גם מקטניות שונות המשמשות מקור לחלבון כגון: אפונה ירוקה, חומוס, שעועית ועוד.
בשבי ניתן האכיל את היונים בתערובת מטילות, לחם, גרעיני דורה ותערובת יונים מועשרת.

סוגי יונים בעולם ובארצנו

יונת הסלע (Columba Livia)

יונת הסלע נפוצה בארצנו. צבעה הוא אפור כחלחל, כתם הצאוור בעל ברק סגול ירוק, הבטן אפורה, הזנב כחול אפור ובקצהו מתמקם פס שחור רחב.
קשתית העין כתומה ורגליה אפורות והמקור בצבע אפור-שחור. אורך גופה נע בין  שלושים לשלושים וחמישה סנטימטרים.
יונת הסלע מקננת במערות ובצוקים תלולים, לאורך חופים ובהרים מנחל עיון בצפון ועד אילת. יונת הסלע היא מראשוני בעלי החיים שבויתו.

יונת ענק (Columba palumbus)

יונת ענק היא מין ממשפחת היונים וגם נפוצה בארצנו, צבעה הוא אפור כחלחל, על עופרה כתם לבן, החזה בצבע חום סגלגל ובקצה זנבה פס חור עבה.
במקור בצבע צהוב-כתום ורגליה אדומות. משקלה הוא כחמש מאות גרם ולרוב ניתן למצוא את יונת הענק באזורי חורשות ומטעים.
תזונתה העיקרית מורכבת מזרעים, נבטים ופירות קטנים.

יונת עצים (Columba oena)

יונת עצים היא ממין ממשפחת היונים, נפוצה בארצנו, צבעה אפור כחלחל, כתם הצוואר ירקרק, פסי הכנף קטנים וצרים, הזנב כחלחל וקצהו כהה.
אורכה הוא כשלושים ושתיים סנטימטר. ניתן למצוא אותה לרוב באזורים פתוחים ויערות. תזונתה העיקרית מורכבת מזרעים ופירות קטנים.

יונת קררו (Hemiphaga novaeseelandiae)

קררו היא מין ממשפחת היונים והיא נפוצה בניו זילנד.
היא בעלת ראש קטן יחסית ומקור ישר, הנוצות הראש הצוואר והכנפיים הם בצבע סגול-ירוק בוהק עם גווני ברונזה וצבעים מתכתיים אחרים.
החזה לבן, המקור כתום והעיניים אדומות. יונת הקקרו עשויה להגיע לחמישים סנטימטר ומשקלה נע בין חמש מאות חמישים לשמונה מאות וחמישים גרם.
הקררו היא שוכנת עצים ומצויה לרוב באזורי יערות בצפון ניו זילנד. תזונתה מורכבת בעיקר מעצי פרי המצויים באופן טבעי בניו זילנד.

יונה נודדת (Ectopistes migratorius)

יונה נודדת הייתה מין ממשפחת היונים אשר הוכחד מן העולם בידי האדם בתחילת המאה העשרים.
צבעה היה אפור-כחלחל ומבנה גופה היה קטן במעט מיונת הסלעים. תפוצתה העיקרית הייתה באזור אמריקה הצפונית.
במאה התשע עשרה נאמד  מספרן בכמה מיליארדים של פריטים.

מאמרים נוספים לקריאה:
גידול תוכי בבית
מתי לקחת את בעל החיים לווטרינר

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה צב רך

צב רך – מה זה?

צב רך צב רך (trionyx triunguis) הוא זוחל במשפחת הצבים מסדרת הצבים הרכים אשר נפוץ ביבשת אפריקה ובאגן הים התיכון וכולל את מדינת ישראל. בשונה

קרפדה

קרפדה – כל מה שרציתם לדעת

קרפדה קרפדה או קרפדות הוא למעשה כינוי לקבוצת דו חיים מסדרת חסרי הזנב אשר כולל בתוכה כמה וכמה משפחות שונות. רבים נוטים להתבלבל בין קרפדות

מאמר על חיות

מאמר חיות – כל החיות במקום אחד

נחש קוברה מאמר חיות מכיל בתוכו מגוון רחב של בעלי חיים. אנו מזמינים אתכם לקרוא את כולו. ישנם כמה וכמה סוגי נחשים הנקראים נחשי קוברה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן