Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

סוגי נחשים

סוגי נחשים רבים ניתן למצוא בטבע, חלקם מסוכנים לאדם וחלקם לא. הנחשים (Serpente) הם תת סדרה בסדרת הקשקשאים השייכת למחלקת הזוחלים. בעולם קיימים כאלפיים ושלוש מאות מיני נחשים הנמצאים בכל היבשות למעט יבשת אנטרקטיקה. ההבדלים בין נחשים לבין יתר הזוחלים הוא היעדר הגפיים. גופם מכוסה בקשקשים העשויים חומר קרני אשר אותו הם משילים מספר פעמים לאורך חייהם.

לנחשים מערכת שרירים חזקה אשר בעזרתה ובעזרת מאה עד ארבע מאות חוליות הם מתקדמים בתנועות זחילה על גבי הקרקע. לנחשים אוזן פנימית ולכן אינם מסוגלים לשמוע את מרבית הקולות אלא בעיקר זעזועים ורעידות שונות באדמה. חוש הראייה שלהם אינו מפותח כלל, אך לעומת זאת חוש הריח שלהם מפותח ביותר והוא משמש כחוש המרכזי. טמפרטורת הגוף של הנחשים תלויה בסביבתם ובשל כך רמת פעילותם משתנה בהתאם לסביבה – כאשר הטמפרטורה עולה, גם רמת פעילותם עולה ולהפך. נחשים גדלים במהירות עד התבגרותם, אך גדילתם נמשכת כל ימי חייהם ולכן הם יכולים בהחלט להגיע לגדלים עצומים.

אוכל לנחשים

מה נחשים אוכלים? תזונת נחשים הם אוכלי בשר. תזונתם של נחשים קטנים מושתתת בעיקר על חרקים ותזונתם של הנחשים הגדולים יותר יכולה לכלול גם יונקים גדולים כמו חזירים.  הנחשים מעכלים את מזונם לאט ולכן הם אוכלים לעיתים רחוקות. מכיוון שלנחשים אין שיני לעיסה הם בולעים את טרפם בעודו שלם. הנחשים מסוגלים לפרוק את לסתותיהם ועל ידי כך מגדילים את רוחב פתיחת הפה שלהם ולכן מסוגלים לבלוע מזון גדול יותר מגודל מפתח הלסתות שלהם.

רביית נחשים

רביית נחשים מתרחשת בדרך כלל בעונות הקיץ והאביב. הנקבה משחררת הורמון הנקרא פורמון בעזרתו מושכת אליה את הזכרים. הזכרים מתלפפים סביב הנקבה בתופעה המוכרת בשם כדור הזדווגות. לאחר מכן מתיישר הזכר במקביל לגוף הנקבה ומפרה אותה. הנקבה מטילה בין שתיים למאה ביצים, תלוי בזן וגודל הנחש . לאחר חודש עד חודשיים בוקעים הצאצאים מין הביצים, בעזרת שן הנקראת שן הביצה אשר נושרת מיד לאחר בקיעתם.

קיימים מספר מיני נחשים אשר בהם שומרת הנקבה את הביצים בגופה עד בקיעתן ואז משריצה את הצאצאים.

סוגי נחשים ארסיים

נחש צפע מצוי (Vipera palaestinae)

נחש צפע מצוי מוכר בארץ בשם נחש צפע ארצישראלי, הוא נחש ארסי ממשפחת הצפעוניים החי במרכז ובצפון ישראל, בסוריה, בירדן ובלבנון. זהו הנחש הארסי הנפוץ ביותר בישראל.

לצפע המצוי גוף רחב והוא מסתיים בזנב קצר, אורכו מגיע למטר ושלושים וחמישה סנטימטר. צבע הגב של הצפע המצוי הוא צהבהב ועליו פס מתעקל כהה המתמשך מקצה הזנב ועד לראשו הרחב שצורתו משולשת.

תזונתו העיקרית של הצפע המצוי היא מכרסמים, קרפדות ובעלי חיים קטנים אחרים, מכיוון שהינו בעל יכולת טיפוס מרשימה לעיתים הוא ניזון גם מגוזלים וציפורים.

נחש קוברה מיצרית (Coluber haje Linnaeu)

נחש קוברה מיצרית הינו נחש ממשפחת הפיתניים המצוי באזורים חצי מדבריים ביבשת אפריקה. הקוברה המצרית הינו נחש לילי אך ניתן להיתקל בו גם בשעות הבוקר המוקדמות בהם הוא מחמם את גופו בשמש. אורך גופו של הנחש הבוגר נע בין מטר וחצי לשני מטרים. במקרים בהם מרגיש נחש הקוברה המצרית מאוים הוא מותח את ראשו ומותח את העור סביב צאוורו בכדי להיראות מאיים יותר.
תזונתו העיקרית של הקוברה המצרית היא יונקים קטנים, קרפדות, לטאות ונחשים קטנים יותר.

סוגי נחשים חנקיים

נחש חנק משריץ (Eryx jaculus)

נחש חנק משריץ  שייך למשפחת החנקיים והוא נחש בחנק היחיד החי בישראל. נחש החנק המשריץ אינו ארסי והוא קוטל את טרפו על ידי חניקה. צבעו צהבהב עד חום בהיר וגבו מוכתם בחום כהה.

אורך גופו של החנק המשריץ הוא כשמונים סנטימטר ומקלו כשלוש מאות וחמישים גרם, אישוניו אנכיים וזנבו קצר. תזונתו העיקרית של החנק המשריץ היא מכרסמים שונים.

נחש פיתון בורמזי (Python molurus bivittatus)

נחש פיתון בורמזי נמנה עם ששת הנחשים הגדולים ביותר בעולם, אורכו נע בין חמישה לשבעה מטרים ומשקלו נע בין שבעים למאה קילוגרם. מקורו ביערות הגשם של דרום מזרח אסיה והוא נמצא לעיתים קרובות ליד ואף בתוך מים ועל עצים. צבעו של נחש הפיתון הבורמזי הוא חום בהיר עד צהבהב ועל גבו נקודות חומות כהות יותר בצבע ירוק זית. תזונתו העיקרית היא עופות ויונקים, בהתאם לגודלו.

נחש בואה קשת (Epicrates cenchria)

נחש בואה קשת הוא מין של נחש ממשפחת החנקיים המצוי במרכז ובדרום אמריקה. הוא ידוע בשל ססגוניותו ובשל כך שעורו מחליף צבעים כאשר קרני השמש פוגעות בו. אורכו יכול להגיע עד לשני מטרים. תזונתו העיקרית היא עופות, יונקים ומכרסמים, בהתאם לגודלו.

סוגי נחשים לא ארסיים

נחש זעמן שחור (Coluber jugularis)

נחש זעמן שחור הוא הנחש הגדול ביותר החי בישראל. בצעירותו הזעמן השחור הוא למעשה במבע אפור-חום ובעל נקודות שחורות, ככל שהוא גדל, גדלות הנקודות השחורות עד אשר הן מכסות את כל גופו. ניתן למצוא אותו מבאר שבע ועד לחלקה הצפוני ביותר של ישראל.  תזונתו העיקרית היא מכרסמים שונים המגיעים עד לגודל שפן ולטאות שונות.

נחש מים משובץ Natrix tessellate))

נחש מים משובץ הוא נחש קטן עד בינוני ואורכו הממוצע הוא כמאה ועשרה סנטימטרים. הוא איננו ארסי וצבעו נע בין חום חאקי לבין אפרפר עם נקודות שחורות. נחש המים המשובץ איננו נושך כמעט לעולם וכאשר הוא מרגיש מאוים מפריש נוזל בעל ריח חריף בכדי להרחיק את טורפיו. תזונתו העיקרית היא דגים, ראשנים, צפרדעים וחרקים.

נחש חולות (Lytorhynchus diadema)

נחש חולות הוא נחש לא ארסי ממשפחת הזעמניים. הוא חי לרוב בחולות ומחילות. ניתן למצוא אותו החל מהערבה והנגב, דרך השפלה ועד להר הכרמל. נחש החולות מגיע לאורך של עד כחמישים סנטימטר והם נפוצים במספר צבעים כגון: חום בהיר, כתום, צהבהב ואפור בהיר. נחש החולות פעיל בשעות הלילה ותזונתו העיקרית היא לטאות.

מאמרים נוספים לקריאה:
נחשים בישראל
נחשים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן