לימוד רכיבת סוסים

לימוד רכיבת סוסים

לימוד רכיבת סוסים נעשה בחוות הסוסים הרבות ברחבי הארץ, בצפונה ובדרומה, ובאזור השרון והמרכז.
תגיות: לימודים, קורס
מפרסם: יוגב
תאריך: 11 יוני 2012

לימוד רכיבת סוסים נעשה בחוות הסוסים הרבות ברחבי הארץ, בצפונה ובדרומה, ובאזור השרון והמרכז. לימודי רכיבה על סוסים אפשריים במסגרות של חוגים לאורך השנה, במסגרות מתאימות לילדים, נוער ובוגרים, או במסגרות של קורסים מרוכזים, בני יום אחד עד מספר חודשים. כמו כן חוות סוסים רבות בארץ מציעות כיום קורסים מתקדמים יותר כולל קורסים למדריכי רכיבה ומדרכים טיפוליים המציעים לאוהביי הסוסים להשתלב בתחום עם מקצוע מבוקש.

שלבים בלימוד רכיבת סוסים

לימוד רכיבת סוסים, בין אם הדבר נעשה במסגרת חוג או בקורס מרוכז, כולל לימוד יציבה בעת רכיבה על סוס, לימוד שליטה על סוס, בטיחות ברכיבה ולימוד באחד משני הסגנונות העיקריים (אנגלי ומערבי) או שניהם. בתחילת הלימודים של תלמידים מתחילים, נהוג כי המורה שולט בסוס באמצעות חבל וככל שהתלמיד רוכש ניסיון, ביטחון ומיומנות, הוא עובר בהוראת המורה לרכיבה עצמאית.

ככל שהקורס או החוג מתקדם יותר כך ייחקרו יותר לעומק נושאים כגון מעבר מכשולים, רכיבה אמנותית, קפיצה אמנותית ודהירה על סוסים. פירוט נושאים אלו מציג רק את קצה הקרחון באמנות הרכיבה על סוס, אשר הנה תחום רב תחומי וניתן לדקדק בו רבות.

היות ולא כולם צריכים להפוך למומחי רכיבה ורוב הרוכבים עושים זאת לשם ההנאה הרבה אותה הם שואבים מן הרכיבה העצמאית על סוס, ובשל היתרונות הבריאותיים והנפשיים הידועים שלרכיבה על סוסים, רשאי כל אחד להתקדם בקצב שלו או שלה, ולהעמיק בכל תחום של אומנות הרכיבה על פי ראות עינם. לכן, כאשר שולחים ילדים או בני נוער ללמוד רכיבה על סוס חשוב במיוחד לוודאות שהמדריכים יודעים לתקשר אתם היטב והם אחראים ומודעים לנושא הבטיחות. לעומת זאת כאשר מדובר בלימוד קורס של מדריכי רכיבה, או לימוד רכיבה לבוגרים בעלי ניסיון קודם בתחום, דרושים מדרכים בעלי ידע מקיף ובעלי סגנון הוראה אינטנסיבי יותר ונטייה לאתגר את התלמיד ככל הניתן.

חומרי לימוד נוספים בלימודי רכיבה על סוסים

רוב הקורסים והחוגים ללימוד רכיבה הם בתמונה הגדולה לימודי סוסים, הכוללים את כל המידע והמיומנויות הקשורות לצורך עבודה ואינטראקציה של בני אדם עם בעל חיים זה. חוגי רכיבה וקורסים לרכיבה אם כן כוללים בין היתר מבוא לפסיכולוגיה של הסוס, וניסיון בהאכלת סוסים והטיפול בהם ('ממשק' בשפה המקצועית), ומידע אודות טיפול רפואי בסיסי (מתי להזמין וטירינר, איך לזהות חשש של פציעה או מחלה וכו').

לימודי אילוף סוסים לעומת זאת זהו כבר תחום מתקדם ומורכב יותר (ומקצוע מבוקש בפני עצמו) אך אינו נכלל בלימודי רכיבה בסיסיים.
למרות שניתן לקבל מספר טיפים ועצות אישיות, לא מומלץ לחובבי ובעלי סוסים, גם אם הם רוכבים מעולים, לאלף את סוסיהם ללא עזרת איש מקצוע.

סינמה אנימלייף

Bareback horse riding competition - Horse whisperer

תרגולים של מקצוענים ברכיבה על סוסים, פשוט מדהים.