האם הכלב שלי יהפוך תוקפני יותר? האם הוא יאבד מגבריותו? האם הוא ישקע בדיכאון? האם הוא יהיה בריא יותר? איך זה מתבצע? האם זה מסוכן? האם הוא יסבול? כמה זמן תארך תקופת ההחלמה? כמה ביקורים ידרשו אצל הוטרינר?

אלו הן רק חלק קטן מהשאלות שמגיעות לוטרינר כאשר מדובר על סירוס כלבים. האם לכל השאלות יש תשובות ברורות? ננסה לשפוך לכם קצת אור על ההליך הכירורגי, השפעותיו והשלכותיו בשורות הבאות.

כיצד מתבצע סירוס?

נתחיל דווקא מהצד הכירורגי, כיצד זה באמת מתבצע? הכלב מגיע למרפאה לאחר צום בן מספר שעות. הוא עובר טשטוש (אותו כמעט ולא יחוש), ומתחילים בתהליך של הכנה לניתוח: מגלחים אותו, מחטאים את אזור הניתוח, מחברים אותו לעירוי נוזלים ואף רצוי וכדאי לעשות בדיקת דם לגבי מצבו הגופני הנוכחי. לאחר שמבינים כי הוא מוכן לניתוח אז מתחילים בתהליך ההרדמה ושם מועבר אל חדר הניתוח בו יוסרו האשכים של הכלב מתוך שק אשכיו וזה יהיה לצמיתות. לאחר שהוסרו נתפרים כלי הדם וגם צינור הזרע וזאת על מנת למנוע דימומים וכמובן גם חתך העור נתפר גם הוא. לאחר הניתוח יעבור הכלב להתאוששות וייאלץ לחבוש כובע אליזבטני שימנע ממנו להסיר את התפרים אותם ייאלץ לסבול במשך 10 ימים. כעבור זמן ההחלמה יגיע הכלב לביקור חוזר במרפאה על מנת לבדוק שתהליך זה הושלם וניתן להסיר את התפרים בביטחה.

האם מומלץ לעשות סירוס לכלב?

זוהי שאלה מורכבת מאוד עליה ננסה לענות בעזרת הסיבות לביצוע סירוס מלכתחילה.

סירוס עושים משתי סיבות עיקריות: הראשונה רפואית, הסירוס גורם לכיווץ של בלוטת הערמונית ומונע גידולים ודלקות בבלוטה זו (פתולוגיה שכיחה בקרב כלבים). הסיבה השנייה היא הסיבה ההתנהגותית שכן כלבים מסורסים נוטים להתנהגות פחות אגרסיבית שכן, הורמון הטסטוסטרון מיוצר באשכים והוא זה המשפיע על האגרסיה ועל התנהגות המינית.

לצד זאת, ישנם עוד יתרונות בריאותיים הטמונים בסירוס בגיל מוקדם כגון הפחתת הסיכון לאשך טמיר, הפחתת סיכון למחלות סרטניות ועוד.

ישנם היבטים נוספים בהם עתיד לתרום סירוס והוא הפחתת כמות הכלבים להם אין בית ונמצאים משוטטים ברחוב. על מנת להימנע מהמתה של אותם כלבים עדיף להתרכז במניעה של תהליך ההתרבות ולשם כך מסייע הסירוס.

מידע נוסף על סירוס

אז האם הכלב באמת יאבד מגבריותו? בשונה מבני אדם נעשית הרבייה בכלבים לצורך התרבות ולא לצורך הנאה. חלק מהכלבים אף סובלים מאוד במהלך קיום הזיווג, נדבקים זה לזה וחווים אי נעימות לאורך התהליך.

האם יש יתרונות נוספים? כלבים מסורסים נוטים לברוח פחות בחיפוש אחר בנות המין השני ולכן נוטים להיפצע פחות מתאונות דרכים, קרבות עם כלבים אחרים ועוד.

סירוס כדאי לבצע מוקדם ככל הניתן וזה על מנת למנוע מהתנהגויות לא רצויות להשתרש. ככל שתקדימו כך יקטן הסיכון להתנהגות אלימה וכד'.

התנהגות נוספת שצפויה להיעלם היא סימון טריטוריאלי באמצעות השתן מאחר והסירוס עוזר להפחית ובמקרים מסוימים אף להעלימה כליל.

לסיכום, תהליך הסירוס עתיד להפוך את הכלב שלכם לצייתן יותר, בריא יותר ולהפחית סיכונים נוספים העלולים לפגוע. התהליך הכירורגי נפוץ יחסית וישנם וטרינרים רבים המקצועיים מאוד בתהליך וידעו לעשות זאת במיומנות גבוהה שתשמור על בריאות הכלב. ההחלמה הינה פשוטה יחסית והכלב לא יחווה סבל רב מדי.

תגובות

הוספת תגובה חדשה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.