Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

עכביש זאב

עכביש זאב (Wolf Spider) או בעברית “עכביש זאבן” היינו עכביש ממשפחת הזאבניים. נשיכת עכביש זאבן אינה קטלנית לאדם אך במקרים של רגישות תיתכן תגובה מקומית המאופיינת בכאבים. הזאבן נמנה עם העכבישים הציידים. אשר עוקבים אחר טרפם, רצים ותוקפים אותו בדומה לזאב. מכאן קיבל את שמו.

עכבישי הזאבן (Alopecosa cuneata Lycosidae) נפוצים בכל היבשות. בישראל בפרט ישנם שישה סוגים שונים, אותם ניתן למצוא מצפון הנגב ועד הגולן. עכביש הזאבן הוא חיה נודדת וחי בין צמחייה סבוכה בסביבת מקווה מים גדולים ובאזורי חולות. שם הוא בונה מחילה אנכית בקרקע ומרפד את פיתחה בקורים רבים, מעליהם מזדקרים זרדים ועלים אשר מגנים על המחילה בחודשי החורף מפני הצפות. הזאבן משתמש בבלוטות הטוויה שלו אך ורק לכיסוי המחילת ולאריגת תיק ביצים או זרע.

גוף עכביש הזאבן נע בין שניים לשלושה ס”מ ומתחלק לשני חלקים, החלק הראשון מורכב מהראש והחזה אשר מכוסים בשלד חיצוני שבקדמתו ארבע עיניות קטנות וזוג עיניים גדולות המאפשרות לו ראייה טובה ומשופרת. החלק השני הינו הבטן, בגחון הבטן מצויים פתחי המין והנשימה ובקצה הבטן פיטמת טוויה המחוברות לבלוטות הטוויה. בדומה לשאר העכבישים גם לזאבן שישה זוגות גפיים שכולן יוצאות מהראש והחזה, כמו כן רגליו ארוכות ועבות יחסית והן מעניקות לו כוח רב.

מבנה גופו של הזאבן מותאם לריצה מהירה וקפיצה על פני הקרקע, גופו מכוסה בשערות חישה וצבעו משמש כצבע הסוואה המסתיר אותו מפני טורפים ומקל עליו את הצייד.

תזונתו של עכביש הזאבן מתבססת על חרקים קטנים כגון נמלים וזבובים ועכבישים קטני מימדים. את טרפו הוא מזהה על פי מראהו, לאחר הזהוי הוא רודף אותו בריצה מהירה ולוכד אותו. הזאבן איננו לועס את טרפו אלא מחדיר לו מיצי עיכול ושואב את תוכנו.

הזדווגות ורביית עכבישי זאב

הזדווגות עכבישי זאב מתרחשת מחוץ למאורת הנקבה בשעות הלילה ולאחר שנקבת העכביש כבר הטילה את הביצים, הזכר נמשך לסימני הריח שהותירה מאחוריה וכך הוא מאתר אותה. כאשר איתר הזכר את הנקבה עליו לבצע טקס חיזור קצר שבעקבותיו יחל הזיווג. מבעוד מועד טווה הזכר נרתיק לזרע ומביא אותו אל הנקבה אשר יכולה להשתמש בו עד כחודש מיום קבלתו מהזכר.

לאחר ההפריה תעטוף הנקבה את הביצים במטווה עגול, תחבר אתו אל גבה ותישא אותו עימה עד שיבקעו ממנו מאות עכבישים קטנים. לאחר הבקיעה יטפסו העכבישים הקטנים על גבה של הנקבה והיא תמשיך לשאת אותם למשך שבוע אחד בלבד. לאחר מכן יעזבו את גבה העכבישים וימשיכו את התפתחותם ללא ליווי הנקבה.

חשוב לציין כי לנקבת עכביש הזאבן חשיבות רבה לנשיאת תיק הביצים על גבה ובמידה ותאבד אותו היא תחליף אותו מיד בחפץ אחר במשקל דומה ותמשיך לזאת אותו כאילו היה שק הביצים.

גידול עכביש זאב

גידול עכביש הזאב כחיית מחמד ביתית אינו מוכר. אך, כן קיימות חוות גידול של עכבישים ממשפחת הזאבניים לצורכי מחקר.

אולי יעניין אתכם גם:
גידול חרקים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן