Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

פרוקי רגליים

פרוקי רגליים (Arthropods) הינה מערכה בממלכת בעלי החיים הנפוצה מאוד באוויר, בים וביבשה והיא בעלת מספר המינים הגדול ביותר מבין כל מערכות בעלי החיים. מערכה זו כוללת למעלה ממיליון מינים שונים, כלומר, כשמונים אחוז מכלל בעלי החיים על פני כדור הארץ הינם פרוקי רגליים. בעלי החיים המשתייכים למערכה הם חסרי חוליות בעלי שלד חיצוני, גוף מחולק לפרקים וגפיים מחולקות לפרקים.

תוכלו לקרוא עוד על פרוקי רגל

סוגים שונים של פרוקי רגליים

קיימות כמה מחלקות וביניהן עכבישנים, נדלים וחרקים.
מחלקת העכבישניים מונה כמה סדרות ביניהן סדרת העקרביאים וסדרת העכבישים. מחלקת החרקים היא הגדולה ביותר מבין מחלקות פרוקי הרגליים וניתן למנות בה את סדרת התיקאים, חגביאים, חיפושיות ועוד.

מחלקת עכבישניים במערכת פרוקי רגליים

מחלקת עכבישניים (Arachnida) הינה מחלקה של יצורים יבשתיים ממערכת פרוקי הרגליים אשר מונה כשישים אלף מינים. כל העכנישניים הם חסרי מחושים וגופם בנוי משני חלקים עיקריים; החלק הראשון מורכב מהראש והחזה מהם יוצאים שישה זוגות גפיים/ כאשר הקידמיים ביותר משמשים כצבת והחלק השני הוא הבטן/ בקצה הבטן קיימת לעיתים התארכות המשמשת לעיתים לעוקץ או כשוט.

מחלקת חרקים

מחלקת חרקים (Insecta) כוללת פרוקי רגליים אשר גופם מחולק לשלושה חלקים; הראש בו נמצא הפה וריכוז גדול  של אברי חישה הנמצאים במחושים המחוברים לראש, החזה שהוא מקום צמיחתם של אברי התנועה כגון רגליים וכנפיים ולבסוף הבטן שבה נמצאות מערכות העיכול, הרבייה וההפרשה.

מחלקת החרקים הינה בעלת מספר המינים הרב ביותר בטבע וכוללת בתוכה למעלה ממליון מינים. במחלקת החרקים ניתן למצוא סדרות פריטים שונות ומוכרות כמו; סדרת החיפושיות, הדבוראים, הפרפראים, הזבובאים, הפשפשאים, הפרעושים והתיקנאים.

מחזור החיים של כל החרקים כולל לפחות שלושה שלבים: ביצה, זחל ובוגר. הזחל מתמקד באכילה ובגדילה בעוד הבוגר מתמחה בתפוצה ורבייה

מחלקת נדלים

מחלקת נדלים (Chilopoda) הינה מחלקה של בעלי חיים בעלי שכבה חלבונית, בלתי חדירה למים ולגזים המסייעת להם בריצה מהירה אך חושפת אותם לסכנת ההתיישבות. בשל עובדה זו הם פעילים רק בעונה הלחה ובשעות החשכה. במהלך חודשי השנה החמים ניתן למצוא אותם שוכנים בשכבות הקרקע הנמוכות שם נשמרת לחות גבוהה יותר.

לנדלים גוף ארוך ושטוח המחולק לפרקים שווים בגודלם המגיעים עד לגודל של כעשרים סנטימטרים. צבעם הוא לרוב חום, צהוב, שחור או כחלחל ולעיתים ניתן לצפות בפרטים בעלי שילוב של כמה מהצבעים הללו.
הנדל ניזון מחרקים ופרוקי רגליים אחרים בעלי ממדים קטנים.

מחלקת מרבי רגליים

מחלקת מרבי הרגליים (Myriapoda) כוללת בתוכה פרוקי רגליים הדומים בצורתם לחרק ארוך בעל פרקים רבים לאורך גופו כאשר כל חלק מכיל שני זוגות רגליים. ארבעת הפרקים הראשונים בגופו של רב הרגליים הם פרקי בית החזה ובכל אחד מהם מצוי זוג רגליים אחד בלבד. מרביי הרגליים חיים באזורים לחים וניזונים מרקב של צמחים.

מרבה רגליים הוא ככל הנראה בעל החיים הראשון באבולוציה שיצא מהים ליבשה.

תזונה

תזונתם של הפריטים השונים תחת המשפחות השונות במערכת פרוקי רגליים שונה בין משפחה למשפחה. לדוגמא: מחלקת הסרטניים (Crustacea) ניזונה בעיקר מאצות, פלנקטון ושיירי דגים קטנים ומנגד, ממחלקת העכבישניים (Arachnida) ניזונה לרוב מחרקים קטנים.

גידול פרוקי הרגליים

גידולם כחיית מחמד הוא אפשרי במידה ופרוק הרגליים איננו ארסי.
יש ליצור סביבה מתאימה שתענה על צרכיי המחייה של פרוק הרגליים אותו בחרנו לגדל.

ישנם מספר פרוקי רגליים אשר הגידול שלהם בסביבה ביתית הוא נפוץ יותר, לדוגמא גידול מקלונים בתוך אקווריום קטן מזכוכית או מפלסטיק.
במקרה זה יש לוודא כי קיים מכסה מרושת לצורך כניסת אויר ולהאכיל את המקלונים בעלי ורדים, עלי שיטה ועלי חוביזה.

דוגמא נוספת היא הלובסטר אותו ניתן לגדל בתוך אקווריום זכוכית הכולל פילטר ומשאבת אוויר.
את הלוסבטרים מאכילים במזון דגים, בשר חי כגון חזה עוף או בדגים חיים.
ככל שהמזון יהיה איכותי יותר כך תהיה גדילת הלובסטר יותר מהירה.

מאמרים נוספים לקריאה:
גידול חרקים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן