Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

שליו מאת אשל עזר

שליו (Quail) הוא עוף קטן עד בינוני ממשפחת הפסיונים אשר מקנן ברוב ארצות אירופה למעט סקנדינביה והצפון הרחוק, כמו כן ניתן למצוא אותו במרכז אסיה, באפריקה הטרופית ואף במרכז ובצפון ארץ ישראל.

השליו (Coturnix) חי בערבות עשב ומרחבי שיחים נמוכים. כמו כן ניתן למצוא אותו גם בשדות חקלאיים בהם מגדלים חיטה, תלתן ואספסת. אורך גופו של שליו ממוצע נע בין שמונה עשרה לעשרים ואחת סנטימטרים. מוטות כנפיו נעה בין שלושים ושתיים לשלושים וחמישה סנטימטרים ומשקלו נע בין שמונים וחמישה למאה ושישה גרם. תזונתו העיקרית של השליו מורכבת מזרעים, עשב, עלים, נבטים וחרקים קטנים.

נדידת השלוים בישראל מתבצעת בעונת הסתיו והאביב. בסתיו, השליוים חוצים את הים התיכון בתעופה אקטיבית ונוחתים בחופי צפון סיני ודרום ישראל בין חודשי אוגוסט ואוקטובר. באביב, עושים השלוים את אותו המסלול באופן הפוך.

אשל עזר מפרט על תהליך רביית שלווים

לאחר הליך הזדווגות בדומה לשאר העופות ביצי שלווים המופרות מוטלות בגומה קטנה שנחפרה בקרקע, בסבך הצומח, בשדות מרעה, בשדות זרועים ובחלקות אספסת. נקבת השליו מטילה בין שמונה לשלושה עשר ביצים בכל הטלה ומתחילה לדגור עליהן מיד בתום הטלת הביצה הראשונה.
הדגירה נמשכת בין שבעה עשר לשמונה עשרה ימים. לאחר סיום זמן הדגירה כל האפרוחים בוקעים יחדיו.

בימי חייהם הראשונים הנקבה דואגת לכל צרכיהם היא מובילה אותם למציאת מזון ואף מחממת אותם בעזרת גופה. לאחר כשתיים עשרה עד ארבעה עשר ימים לומדים לעוף והם מגיעים לכושר תעופה מלא לאחר כתשעה עשר יום. לאחר כשלושים עד חמישים ימים עוזבים האפרוחים את הקן ואת אמם ומתחילים בחיים עצמאיים..

ביצי שליו שצבען נע מלבן ועד כחול או חום, עשירות יותר בוויטמינים ובחומצת אומגה שלוש מביצים רגילות. כמו כן עשויות ביצי השליו להתאים למי שאלרגי לביצי תרנגולות מוכרות. ביצי השליו נחשבות כמעדן ברחבי העולם משום שטעמן מיוחד וחזק פי כמה וכמה מביצי תרנגולות רגילות. ניתן להכין מהן מגוון רחב של ארוחות ואף לשלב אותן במתכונים שונים בהם משתמשים לרוב בביצי תרנגולות רגילות.

גידול שלוים

גידול שלוים בתוך הבית עלול להוות בעיה עקב גודל הכלוב ולכן מומלץ לגדלם בחצר בלבד מסביר אשל עזר.
במידה ובחרתם בגידול שלוים בבית ניתן לגדל את השלווים בתוך טרריום שאליו מכניסים צמחים, אבנים וחתיכות גזעים על מנת ליצור סביבת מחייה עשירה ויפה יותר. בשבי ניזונים השלוים מתערובת זרעים מגוונת שניתן לרכוש במכוני תערובת ובחנות חיות.

השלוים הם בעלי חיים שקטים ורק לעיתים רחוקות משמיעים את קריאותיהם. השליו הסיני הוא המוכר והמומלץ ביותר לגידול ביתי. אך, חשוב לציין שישנם מיני שלווים אשר פחות מומלץ לגדל בגידול ביתי פשוט משום שהם נוטים לקפוץ ולהתעופף יותר.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:
גידול יונים
סוגי יונים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן