Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

גידול יונים

קיימות עדויות כי בעולם העתיד גידול יונים היה ענף כלכלי משגשג בו עסקו רבים. מתוארים מתקני גידול יונים בשם קולומבריום שחלקם נמצאו במדבר יהודה. בנוסף נרשמו עדויות של שימוש בשובחי יונים. בנוסף, נעשה שימוש נרחב ביונים בחקלאות ותעשיית הבשר המיועד למאכל בעת הקדומה.

בהמשך, פיתח האדם את מה שמכונה כיום יונת דואר הודות לעובדה כי כל היונים מצטיינות בנאמנות לשובך ובחוש התמצאות המאפשר להן לחזור אליו ממקומות מרוחקים או מסביבה לא מוכרת. אצל יונת הדואר פותחה תכונה זו על יד ברירה מכוונת במשך דורות ועל ידי אימונים רבים וממושכים.

היונה הראשונה בויתה לפני כחמשת אלפים ושנה ומקורה ביונת הסלע. כיום, קיימות מספר קבוצות של יונים בינהן; יונים לתצוגה , יוני מירוץ ויונים למאכל.

תנאי גידול ליונים

תנאי גידול היונים אינם משתנים בין סוגי יונים שונים וחשוב לדאוג כי מרחב המחיה של היונים יהיה גדול. ניתן לבחור באפשרות של גידול פתוח או גידול בכלוב על פי בחירת הלקוח.
במידה ובחרתם בגידול בכלוב מומלץ לחלק על הכלוב לשלוש באופן תיאורתי כאשר בשלישו העליון יש להוסיף תאי קינון ומנוחה לציפורים.

לרוב, נבחר בשיטה זו כאשר מדובר ביונים למאכל אשר כושר התעופה שלהם נמוך יחסית.
אפשרות נוספת היא גידול באוויר הפתוח המעודדת את היונים לעוף ולחזור אל השובך הממומקם באזור הגידול ומאפשר להם לקנן ולנוח ללא שום דאגה.
בשיטה זו לרוב יגודלו יונים אשר מטרתן היא לתעופה חופשית או תעופה במירוץ.

תזונת היונים

תזונת היונים מתבססת על גרעינים וזרעים בדומה מאוד למזון לציפורים. היות והיונה אוכלת לרוב זרעים או גרעינים שלמים מומלץ לספק לה גם תערובות אבנים קטנות אותן תאכל היונה בשילוב עם המזון המוכר. שילוב האבנים בתהליך העיכול. במידה ובחרתם בגידול בכלוב והיונים אינן עפות בטבע חשוב לספק להם מינרלים שונים וניתן לראות אותם כיום כבלוק אתו ניתן לחתוך . במידה ומדובר ביונים אשר עפות באופן חופשי אין צורך לדאוג להן לוויטמינים והם ישיגו אותם באופן עצמאי מהסביבה הפתוחה.

תהליך הרבייה

תהליך הרבייה אצל היונים מתבצע לרוב אחת לחודשיים ומכיוון שהיונים הינם מונוגמיות, כלומר חיות עם בן זוג אחד לארוך כל חייהם עד למותו, יתבצע תהליך הרבייה עם אותו בן הזוג מספר רב של פעמים.

היונה מטילה שתי ביצים בהפרש של כשלושים ושש שעות בין הראשונה לשנייה ותתחיל בתהליך הדגירה מיד עם הטלת הביצה השנייה, חשוב לציין כי לא רק הנקבה והזכר מבצעים חילופי משמרות ושניהם שותפים לתהליך הדגירה אשר נמשך בין שבע עשר לעשרים ימים. עם בקיעת הגוזלים יאכילו אותם ההורים בחלב יונים. חלב יונים הוא חומר נוזלי המופק אצל היונים תחת השפעת ההורמון פרולקטין.

גוזלי יונים ניזונים מחלב היונים ומזרעים שרוככו על ידי הוריהם. זמן הגמילה ופריחת הגוזלים הוא בין עשרים ושתיים לעשרים ושמונה ימים. לעיתים גם לאחר מכן ימשיכו ההורים ללוות ולהאכיל את הגוזלים מפעם לפעם גם בבגרותם.

מחלות נפוצות אצל יונים

כלמידיה, הגורמת למחלת נשימה או דלקות עיניים.
קוקסידיה, הגורמת לאיבוד משקל ולרזון קיצוני.
תולעי מעיים, הגורמות גם הן לאיבוד משקל ולרזון קיצוני.
טריכומונס, המכונה “מחלת הכפתורים הצהובים”, מתסמינה הם ניעור ראש והיווצרות פצעים צהובים בפה.
מחלות נפוצות נוספות הן אבעבועות, מחלת הסלמונלה וטפילים חיצוניים.

על מנת להימנע מכל אלא מומלץ לחסן את היונים ולהדביר טפילים חיצוניים באזורי המחיה של היונים.

לשלשת יונים

לשלשת יונים נחשבת לדשן משובח מהטובים המוכרים לאדם כיום. לשלשת היונים מתפרקת בקרקע במהירות והוא משיג את התוצאות הטובות ביותר בגידולים חד שנתיים, בגידולי שולחין ואדמות גיר.

לשלשת היונים נאספת מתוך מתקן הגידול של היונים כאשר היא נאגרת בקומה הנמוכה ביותר במתקן. לשלשת היונים מועברת מהמתקן אל עצרי הפרי וגינות הירק. לעתים, משרים את הזבל במים ורק לאחר מכן משתמשים בהם להשקיה. היתרון בשימוש בדשן המופק מלשלשת יונים היא ביכולת שלו להגיע במהירות לשורשי הצמח ולכן אין צורך בכמויות גדולות.

כדי להשתמש בלשלשת כדשן ללא מים יש לטחון אותו ולהשתמש במידה מוערכת של כחופן בודד לכל שתיל. במצרים לדוגמא זבל היונים היה הדשן האורגני היחיד בו השתמשו החקלאים.

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן