Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

טיפול בעזרת כלבים

טיפול בעזרת כלבים היא שיטת טיפול שבה מתנדבים אשר מגיעים מרקעים שונים החל מחובבי כלבים ועד מאלפי כלבים מתלמדים לוקחים כלבים למקומות שונים בהם זקוקים להם בתור מזרזי החלמה מקומות כמו בתי חולים, בתי אבות, מרכזי גמילה, בתי כלא, בתי ספר, גני ילדים וכיוצא באלה.

איך עובד טיפול בעזרת כלבים?

חיות מחמד באופן כללי, כלבים בפרט, ידועים בתור יצורים אשר אינם מהווים כל איום על הסביבה שלהם, בנוסף על היותם בלתי שיפוטיים.
כלבים לא יצפו מאנשים לדבר מה, זולת יחס חם ותשומת לב אוהבת, והם נשארים שקטים וידידותיים בזמן שהם מחכים שהאדם – מבלי שיופעל עליו לחץ ובזמנו הפנוי – יאמר להם מילה טובה או יפנק אותם באיזה ליטוף.

כלבים נוכחים עם האדם שבחברתו הם נמצאים, ונוכחות זו מתבטאת בהרבה יותר מאשר נוכחות פיזית גרידא במרחב המשותף לשניהם.
כלבים מקבלים את בני האדם כמו שהם, בפתיחות ובכנות מלאה, תוך כדי הפגנת השתוקקות למלא אחר כל הצרכים הרגשיים שלו.
כלבים אשר לוקחים חלק בתוכניות של טיפול בעזרת כלבים כאילו אומרים לאנשים הזקוקים להם “אנחנו כאן בשבילכם”.

כלבי טיפול למעשה מהווים מעין מכשור רפואי מתקדם, אשר מבוסס על יצירת שינויים כימיים תרפויטיים בתוך גופו של האדם.
מחקרים רבים אשר בדקו את הבסיס לשיעור ההצלחה הגדול של טיפול בעזרת כלבים – כמו גם טיפול בעזרת בעלי חיים באופן כלי – והם גילו כי דקות מספר לאחר שבני אדם מלטפים כלב – או כל בעל חיים אחר – הגוף שלכם משחרר כמויות גדולות של הורמונים חיוניים כגון פרולקטין, אוקסיטוצין ופנתילאמין.

יתרונות של טיפול בעזרת כלבים

פיתוח אמפתיה – על פי מחקרים רבים, ילדים אשר גדלים בבית שבו ההורים מחשיבים את חיית המחמד בתור חלק מהמשפחה מפגינים אמפתיה ביתר קלות לעומת ילדים שגדלים ללא חיות מחמד.
יש לכך חשיבות, מפני שילדים רואים בבעלי חיים שווים, ולכן קל להם להזדהות עמם. הפסיכולוגיה של בעלי חיים פשוטה יחסית, לעומת בני אדם, אשר עשויים להסתיר דברים רבים. בדרך זו ילדים לומדים לפתח את היכולת לקרוא שפת גוף של בעלי חיים ובני אדם.

פיתוח כישורי הורות – רוב הילדים לומדים כיצד להיות הורים מגיל צעיר, על ידי צפייה בהוריהם. אך ילד שלא זוכה לכך במידה מספקת יכול ללמוד כיצד לטפל ביצור אחר ולדאוג לו, על ידי אימוץ בעל חיים שעל גידולו וטיפוחו הוא יופקד. בדרך זו ניתן גם להסיט את תשומת הלב מהעולם הפנימי, ולהפנותה כלפי חוץ. במקום שהאדם יתעסק בבעיות שלו בצורה כפייתית, הוא לומד לעזור ליצורים אחרים.

קבלה ללא תנאים – כפי שכבר נאמר, כלבים מקבלים אנשים כמו שהם, ללא הצבת תנאים מוקדמים. לכלבים לא איכפת איך אדם נראה, כמה הוא מרוויח, במה או עובד וכדומה. כלבים לא שופטים, הם סלחניים ובניגוד לאנשים שרגילים לשחק במשחקים פסיכולוגיים, הם מקבלים את האדם כפי שהוא.

גירויים, מגע גופני ומה שביניהם

גירוי מנטאלי – טיפול בעזרת כלבים מעודד גירוי מנטאלי, וזאת בעקבות שיפור בתקשורת בין אנשים, העלאת
זיכרונות וההנאה שניתן לחוות בעת קרבה לכלבים. במוסדות בהם שוררת אווירה מדכאת, למשל, הנוכחות של כלבים עוזרת לשחרר את האווירה, לעודד אווירה חיובית ואופטימית, אווירה של צחוק ומשחק.

חיברות – מחקרים הוכיחו כי כאשר נעשה במוסד רפואי כלשהו שימוש בשיטת טיפול בעזרת כלבים, ניתן להבחין
במידה מוגברת של צחוק ותקשורת בין המטופלים, לעומת מפגשים או טיפולים אחרים. כלבים הם יצורים חברותיים להפליא, וכך הם מעודדים אנשים ליצור קשר עמם ועם אנשים אחרים.

מגע גופני – גורם המגע, כפי שהוכיחו מחקרים רבים, חשוב מאוד לגוף ולנפש האדם. תינוקות אשר אינם זוכים למגע ספק מתקשים בפיתוח יחסים עם אנשים אחרים ולעתים הם אף סובלים מבעיות גופניות. יש אנשים אשר מתקשים
ליהנות מחמימות המגע האנושי, מסיבות כאלה או אחרות, לכן הנוכחות של כלב טיפולי מעניקה להם את ההזדמנות
להעניק קצת חום ואהבה באמצעות מגע – וגם לקבל קצת חזרה, בדמות ליקוקים, נשיקות וחיבוקים.

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן