Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

נחשים בישראל

נחשים בישראל אינו מראה נדיר כל כך בייחוד בחודשי הקיץ החמים בהם יוצאים הנחשים לצוד. בשטחה של מדינת ישראל ישנם ארבעים ואחת סוגים שונים של נחשים המתחלקים על פני שבע משפחות שונות על פי סוגם. בארץ ניתן למצוא נחשים ארסיים כמו פתן וצפע לצד נחשים שאינם ארסיים כמו זעמן שחור או נחשי חולות.

רק תשעה מתוך כלל הנחשים הנפוצים בארץ נכללים תחת ההגדרה נחשים ארסיים בישראל. כאשר, הנחש הארסי הנפוץ ביותר הוא נחש הצפע המצוי אותו ניתן למצוא בכמויות גדולות באזורים חקלאיים וכפריים. את הנחשים בארץ ניתן למצוא בתפוצות שונות באזורי הצפון והדרום בעיקר אך הם קיימים בכמויות משתנות בכל חלקי הארץ. לרוב, הנחשים יבחרו להימנע מהגעה לאזורים עירוניים בשל הרעש הרב והמחסור במזון ומקומות מסתור.

הנחשים בישראל נפוצים מהחרמון ועד לאילת וניתן למצוא אותם באזורים כפריים בעיקר אך לא מן הנמנע כי נמצא נחשים גם בסביבה עירונית. בשטחה של מדינת ישראל נפוצים כארבעים ואחד סוגי נחשים המתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: נחשים ארסיים ונחשים תת ארסיים.

על אף מספר המינים שאינו גבוה במיוחד עדיין ניתן למצוא בארץ נחשים משבע משפחות שונות; פתניים, צפעיים, שרפיים, זעמנים, חונקים , נחשיליים ונימוניים. חלק מסוכנים לאדם וחלקם לא אך חשוב לציין כי לרוב בעת המפגש עם האדם יעדיפו כלל הנחשים להסתלק מהמקום בשל גודלו. רק במקרה בו הם ירגישו מאוימים הם יעדיפו לתקוף.

בארץ, ישנה אמונה רווחת כי נחשים שחורים אינם מסוכנים. אמונה זו מבוססת על נחש הזעמן השחור שאינו מסוכן לאדם ויעיל בחיסול אוכלוסיות של עכברי שדה בחקלאות. אך, מטיילים רבים נתקלו בדרום הארץ, בסמוך לשטחים חקלאיים בנחש הפתן השחור שהוא נחש ארסי במיוחד המקורב לנחש הקוברה והכשה ממנו יכולה להוביל גם למוות.

מפגש עם נחשים בארץ

מפגש עם נחשים בארץ יסתיים לרוב בהעדפתם של הנחשים להסתלק. מבחינת הנחשים האדם מהווה אויב גדול במיוחד שאין ביכולתם לנצחו והם יעדיפו להתחמק לפני שיבחין בהם. רק ברגע בו הם ירגישו מאוימים הם יכישו כאפשרות של מוצא אחרון.

לכן, מומלץ מאד להתרחק מנחשים ולצפות בהם עוזבים את המקום. סיבה נוספת להימנע ממפגש עם נחשים בארץ היא העובדה כי כל הזוחלים בארץ נחשבים כחיות מוגנות. בשל עובדה זו חל איסור מוחלט להרוג אותם או לפגוע בהם וכל גידול של נחש באופן פרטי או מסחרי מצריך קבלת אישור מתאים. למעשה, על פי החוק במדינת ישראל גם אדם שנתקל בנחש בביתו אינו מורשה לפנותו באופן עצמאי גם לא אל מחוץ לבית ועליו לפנות ללוכד נחשים מוסמך.

נחשים ארסיים בישראל

להלן רשימה של נחשים ארסיים בישראל

  • צפע ארץ ישראלי
  • צפע חרמון
  • צפעון שחור
  • פתן שחור
  • שפיפון הנגב
  • אפעה מגוון
  • עכן קטן
  • עכן גדול
  • עכן חרטומים

מידע על נחשים

מידע על נחשים הוא פרט חשוב בו יש להצטייד לפני כל יציאה לשטח לטיול או לינה.
מידע זה יכול להיות קריטי במיוחד במקרה של הכשת נחש בטבע ובמיוחד בשלב הפינוי שלו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.
לא לנגוע בנחשים בטבע – מספר דברים שיש לדעת בראש ובראשונה כשיוצאים לטיול זה שמבחינת מטייל (שאינו מומחה בנחשים זה שכל הנחשים ארסיים לכן כשרואים נחש אין לשחק איתו או לנסות לתפוס אותו בשום צורה).
לנעול נעליים גבוהות – עדיף לנעול נעליים חזקות וגבוהות בעיקר בשטחים מיוערים בהם הנחשים יכולים להיות בכל פינה.
לא להזיז אבנים ומשטחים – נחשים אוהבים להיות במקומות מוצלים לכן יש להימנע מהזזת מגורים פוטנציאלים של בעלי החיים.

הכשת נחש – מה לעשות?

הוכשת בידי נחש ראית מישהו שהוכש בשטח מה לעשות זו השאלה הראשונה שכמובן עולה לראש.
בראש ובראשונה לא להילחץ – לחץ יגרום לנפגע לדופק גבוה וזרימת דם גבוהה יותר, דבר זה יגרום לפיזור הארס בגוף במהירות גבוהה ולפיכך  פגיעה חמורה יותר.
שתיית מים – מניעת התייבשות של הנפגע.
קיבוע ההגפה המוכשת – במידה והנשיכה נעשה באיזור הגפיים מומלץ לקבע (לא לחסום את זרימת הדם אל ליצור קיבוע מאולתר על מנת להרגיע את זרימת הדם באיזור .
זיהוי הנחש – כדי שבית החולים ייתן את הנוגדן המתאים להכשת הנחש נסו לזהות סימנים: צבעים, סימונים על גב הנחש או כל דבר אחר שיעזור בזיהוי, במידה והנחש מת מסיבה זו או אחרת והחלטתם לקחת אותו איתכם היזהרו מראש הנחש מכיוון שהארס עדין אפקטיבי ויכול לפגוע גם שעות רבות לאחר מות הנחש.
טיפול מקצועי בידי מומחים – יש להזעיק אמבולנס של מד”א או להעביר את המוכש לבית החולים במהירות האפשרית.

מה לא לעשות במקרה של הכשת נחש?

אנשים רבים עושים דברים באופן אינסטקטיבי דבר הפוגע בשעה של הכשת נחש יש להימנע מהדברים הבאים:
אין למצוץ את הארס, לחתוך, לקרר, לחסום או לשפוך אלכוהול על מקום הנשיכה (גם לא בתור שתייה).
לסיכום: הדבר החשוב ביותר במקרה של הכשת נחש זה להרגיע את המוכש ולהביא אותו למקום מבטחים במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי.

נחשים נפוצים בארץ

בארצנו יש מגוון נחשים הנפוצים מביניהם נחש צפע ישראלי, זעמן שחור נחש ארבע קו מובהק ועוד.

נחשים ארסיים בישראל

נחשים ארסיים בישראל נחשבים למסוכנים וחלקם אף לקטלניים. לנחשים ארסיים יש שני סוגים של שיניים, שיניים קבועות ושיניים ציריות בשעה שפיו של הנחש סגור וכאשר הוא פוער את פיו לקראת ההכשה שיניים ציריות אלו נשלפות. כיום, קיימים כתשעה מינים של נחשים ארסיים בישראל.

נחש צפע ארצישראלי

הנחש הגדול והמסוכן ביותר בארץ. צפע מצוי המוכר גם בכינוי צפע ארץ ישראלי הוא נחש ארסי השייך למשפחת הצפעוניים. הצפע המצוי הוא הנחש הארסי הנפוץ ביותר בישראל והוא הינו אחראי למרבית מקרי ההכשה המתרחשים בארץ.

צפע ארצישראלי נפוץ מאזור באר שבע צפונה, מאוד נפוץ במרכז ובצפון ישראל, בסוריה, בירדן ובלבנון והוא נוטה להתקרב לאזורי מגורים.

צבע גופו נע בין חום אפור לשחור והוא מתהדר בדוגמאות מעוינים על גבו. מדובר בנחש ארסי במיוחד אשר הכשתו יכולה להוביל למוות.
גופו של הצפע המצוי רחב וזנבו קצר, אורך גופו מגיע למטר ושלושים וחמישה סנטימטר, גבו צהבהב ועליו פס מתעקל כהה, ראשו רחב ובעל צורה משלושת.

הצפע המצוי הוא נחש הפעיל בשעות הלילה תזונתו העיקרית מסובבת ממכרסמים, קרפדות ובעלי חיים קטנים אחרים.

פת​ן שחור (Walterinnesia aegyptia)

פתן שחור שייך למשפחת הפתניים והוא המין היחיד ממשפחה זו אשר חי בישראל. הפתן השחור הוא נחש ארסי, גופו שחור, ראשו צר, עיניו קטנות וכהות ומשום כך ראייתו חלשה. אורך גופו מגיע למטר אחד ועשרים סנטימטר. הפתן השחור נפוץ בעולם כולו, לרוב באזורי ערבות ומדברים והוא נמשך למקומות מיושבים. הפתן השחור הינו נחש תת קרקעי ובמהלך היום הוא מצוי במחילות ובנקיקים. תזונתו העיקרית מבוססת ממכרסמים, ציפורים, לטאות,קרפדות ולעיתים גם מפגרים, הפתן השחור נע באיטיות ולכן הוא נעזר בחוש הריח המפותח שלו על מנת לצוד את טרפו החבוי במאורות. כמו פתנים אחרים גם לפתן השחור שיני ערס הממוקמות בחלקן האחורי של הלסתות שלו ומשום כן הוא נושך ולא מכיש.

אפעה מגוון (Echis coloratus)

אפעה מגוון הוא נחש ארסי ממשפחת הצפעוניים והוא נפוץ בישראל, מצרים ובמזרח התיכון באזורים סלעיים עד לגובה של אלף וחמש מאות מטרים מעל גובה פני הים. אורכו של נחש אפעה מגוון נע בין שמונים לשמונים ושלושה סנטימטר ומשקלו המרבי הוא כמאה ושמונים גרם. צבע גופו אפור, אדום, צהוב או חום עם כתמים בהירים בעלי מסגרת כהה. מין זה מאופיין בלשונו הוורודה וצבעי גופו המגוונים. תזונתו מורכבת ממכרסמים, קרפדות ובעלי חיים קטנים.

נחשים לא ארסיים / תת ארסיים בישראל

נחש תת ארסי הוא נחש אשר מערכת הארס שלו היא פרימיטיבית ביחס לשיני הארס של הנחש הארסי. על מנת להחדיר ארס, על הנחש התת ארסי לנשוך את טרפו נשיכה עמוקה, נשיכה שבה משתתפות גם שיניו האחוריות. בישראל קיימים תשעה מיני נחשים תת ארסיים.

תלום קשקשים מצוי (Malpolon monspessulanus)

תלום קשקשים מצוי הוא נחש תת ארסי ממשפחת הזעמניים והוא אחד הנחשים הגדולים ביותר החיים בישראל.  אורך גופו מגיע בממוצע לשניים וחצי מטרים. הוא נפוץ במרכז ובצפון הארץ ולעיתים גם בצפון הנגב. מקורו באגן הים התיכון ובדרום אירופה. גופו בצבע חום כהה עם נקודות לבנות ושחורות.

תלום קשקשים מצוי הוא נחש הפעיל בשעות היום ותזונתו העיקרית מבוססת ממכרסמים, לטאות, ציפורים ונחשים הקטנים ממנו.

שלוון כתמים (Eirenis coronella)

שלוון כתמים הוא נחש מסוג שלוון ממשפחת הזעמנייים והוא איננו ארס. שלוון הכתמים נפוץ בישראל בעיקר בצפון ובמרכז הארץ מתחת לאבנים, בשולי חורשות ובגינות. אורכו של שלוון הכתמים יכול להגיע לארבעים סנטימטר . צבעו חום או אפור ועל עורפו כתם רחב וגדול, גחונו לבן ומנוקד בכתמים חומים. שלוון הכתמים הוא נחש הפעיל ביום ותזונתו העיקרית מבוססת מפרוקי רגליים ובעיקר מעקרבים.

נחש זעמן שחור

נחש דק ומהיר במיוחד בתנועתו. צבע גופו הוא חום, אפור או שחור והוא מתאפיין בנקודות צהובות רבות הפזורות על פני כל גופו. ראשו של הזעמן רחב רק במעט יותר משארית גופו ונתון זה מאפשר לו להשתחל במהירות לפינות מסתור צרות במיוחד. נחש זעמן צעיר יכול להגיע עד למטר בודד ונחשים בוגרים יכולים להגיע לגודל של יותר משני מטרים. נחש זה אינו מסוכן לאדם.

ארבע קו מובהק (Psammophis schokari)

ארבע קו מובהק המוכר גם בכינוי ארבע קו מצוי הוא נחש תת ארסי ממשפחת הזעמניים והוא נפוץ באזורים מדבריים ובכל חלקי הארץ. מבנה גופו דק ואורכו נע בין שמונים ועד כמאה ושלושים סנטימטרים. שמו ניתן לו משום שלאורך גופו ישנם ארבע פסים כהים וניתן למצוא אותו בשני צבעים שונים, באחד בהיר והשני כהה.
נחש ארבע קו מובהק פעיל בעיקר בשעות היום ותזונתו העיקרית מבוססת מזוחלים ומיני שונים של לטאות.

הוא פעיל בעונות האביב והסתיו כאשר ישנם אחוזי לחות גבוהים ובעונות החורף והקיץ שוקע נחש הארבע קו מובהק לתרדמת.
בצפון הארץ ניתן לצפות בנחשים אלו כשהם מכוסים בפסי אורך בצבע חום בהיר ושחור ואילו בדרום הארץ ניתן לראות נחשי ארבע קו מובהק בעלי צבעים בהירים יותר. נחש קו ארבע מובהק נחשב לנחש תת ארסי. משמעות הדבר היא כי בעת הכשה תופיע לרוב נפיחות מקומית אך לא מעבר לכך.
הכשות מלאות הכוללות החדרת ארס לגוף המוכש על ידי נחש ארבע קו מובהק הן נדירות ביותר.

פרט נוסף וחשוב אודות נחשים בישראל הוא העובדה כי כל הזוחלים וביניהם גם הנחשים נחשבים לחיות מוגנות שאסור לפגוע בהן ולמעשה גם במידה ונתקלתם בנחש בתוך ביתכם על פי החוק אסור לכם לפנותו מהבית או לפגוע בו ויש לפנות אל לוכד נחשים מוסמך.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:
נחש צפע
נחש זעמן
נחש פעמונים

שתפו:

חדשות מעניינות מעולם החייות

הרשמו לניוזלטר

פוסטים אחרונים

מה זה רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית אשר בה אנשים בעלי לקויות ומוגבלויות מסוגים שונים זוכים בהזדמנות ללמוד כיצד לרכב על סוסים, כיצד לטפל בסוס ובנוסף על

רכיבה על סוסים ילדים

רכיבה על סוסים לילדים

רכיבה על סוסים לילדים היא הזדמנות עבורכם ועבור ילדיכם ליהנות מפעילות ספורטיבית אשר הינה בעת ובעונה אחת מאתגרת ומהנה. חרף העובדה שרבים מחשיבים רכיבה על

משחק לחמוס

משחקים לחמוסים

משחקים לחמוסים הם פריטים בעלי חשיבות רבה לאין שעור בחיי היום יום של חמוס. אין זה משנה כל עיקר לאיזה זן חמוס שייך – חמוס

כלב אוכל

למה כלבים אוכלים דשא?

כלבים אוכלים דשא, זה כבר ידוע לכל מי שאי פעם בחייו גידל כלב. אנשים שואלים את עצמם למה כלבים אוכלים דשא? הם חוששים שאולי זה

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן