תוכונים

תוכונים

תוכונים (Budgerigar) נפוצים בצבעים ירוק, כחול, לבן ושילובים של צבעים אלו. התוכנים נפוצים מאד גם באזורים מיוערים וגם באזורים צחיחים באוסטרליה ובטסמניה.
תגיות:
מפרסם: יוגב
תאריך: 27 ספט' 2012

תוכונים (Budgerigar) נפוצים בצבעים ירוק, כחול, לבן ושילובים של צבעים אלו. התוכנים נפוצים מאד גם באזורים מיוערים וגם באזורים צחיחים באוסטרליה ובטסמניה. התיעוד הראשוני של תוכונים היה כבר בשנת 1840 באנגליה. אך, רק בשנת 1930 צלח הניסיון לגדלו בשבי.

לתוכונים (Melopsittacus) מספר תתי זנים הנבדלים זה מזה בצבעם. הזן הרגיל הוא הזן הצבעוני והמוכר. תוכון מזן לטינו יופיע בצבע צבוע ויהיו בעלי עיניים אדומות. תוכונים מסוג אלבינו יהיה לבנים כשלג ובעלי עיניים אדומות ותוכונים מסוג פאלו אשר יופיעו בצבע חום.

התוכנים מוכרים לנו לרוב בתור תוכי קטן וצבעוני במשקל הנע בין שלושים וחמש לשישים גרם. בעת תעופה מביאים התוכנים את גופן הקטן לקצה גבול היכולת ומעלים את טמפרטורת הגוף מארבעים מעלות לארבעים ושתים וחצי מעלות ואת קצב פעילות הלב שלו ממאתיים חמישים פעימות בדקה לשש מאות פעימות בזמן תעופה.

בארץ, ניתן למצוא תוכנים בחלק הדרומי של מדינת ישראל ותזונתו תהיה מבוססת בעיקר על זרעים אך תזונה מסוג זה עלולה לקצר את חייו. גם במידה ומדובר בתוכנים בשבי. בתזונתם של התוכנים מומלץ לשלב פירות וירקות (למעט שוקולד ,עגבנייה ואבוקדו אשר יכולים לגרום להרעלה). התוכונים יעדיפו ירקות כמו מלפפונים, פטרוזיליה וגזר.

גידול תוכונים בבית

גידול תוכונים בבית הוא נושא נפוץ בארץ שכן מחירם לרוב זול מאד והם יפים מאד ואנשים רק בוחרים בהם כחיית מחמד. ניתן לגדל את תוכון או מספר תוכונים גם בכלוב קטן יחסית אך ככל שגודל הכלוב יהיה גדול יותר כך איכות חייו של התוכן תהיה גבוהה יותר. מומלץ למקם את הכלוב במקום מאוורר יחסית אך לא במיקום המיועד לפגיעה מרוחות חזקות. מומלץ לשלב בכלוב צעצועים שונים על מנת להעסיק את התוכונים ולגדל אותם בקבוצות ולא כפרטים בודדים.

רביית תוכונים

רביית תוכונים אפשרית כל השנה ובמידה ואתם מעוניינים בזיווג הציבו תא הטלה בכלוב אליו תוכל לפנות הנקבה על מנת להטיל את הביצים בבוא העת ולדגור עליהם במונחה. הדגירה על הביצים תארך כשמונה עשרה עד עשרים ואחת יום. בטבע הגוזלים יפרחו מהקן בתום שלושים מבקיעתם מהביצים. 

סינמה אנימלייף

Budgerigar Playing With Ball

תוכונים הם תוכים מאוד יפים וחכמים, הנה אחד משחק עם כדור להנאתו!